Dijital kanıtların bir izini bıraktıktan sonra, New York City'den yasadışı işlemler için Bitcoin kullanan iddia edilen bir dolandırıcı 20 yıla kadar hapisle karşı karşıya.

Bitcoin’i Gelirleri Aklamak İçin Kullanan Adama Tutuklama

Dijital kanıtların bir izini bıraktıktan sonra, New York City'den yasadışı işlemler için Bitcoin kullanan iddia edilen bir dolandırıcı 20 yıla kadar hapisle karşı karşıya.

Salı günü, ABD Massachusetts Bölge Savcılığı, Vitalii Antonenko'yu hacklemek, çalıntı kredi kartı numaralarında insan ticareti ve Bitcoin ödemelerini içeren bir suç planını yürütmek için para aklama komplolarıyla suçladı.

İddianameye göre Antonenko, çalıntı kredi kartı verilerinin ve kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin çevrimiçi satışını yapmak için işbirlikçilerle birlikte çalıştı. 2019 yılının Mart ayında New York’un John F. Kennedy Uluslararası Havaalanında tutuklandı.

“Bir yardımcı komplocu verileri sattığında, Antonenko ve diğerleri Bitcoin'i ve geleneksel banka ve nakit işlemlerini doğalarını, konumlarını, kaynaklarını, sahipliklerini ve kontrollerini gizlemek için gelirleri aklamak için kullandılar.”

Antonenko Ukrayna'dan geldi ve bilgisayarında, “yüz binlerce çalıntı ödeme kartı numarası tutan cihazlar” yüklü. Geçen yıl tutuklanmasının ardından avukatları, kararsız olduğu gerekçesiyle müşterileri için psikiyatrik bir değerlendirme aradı.

Toplam 94 milyon dolarlık büyük Bitcoin işlemleri hakkında veri içeren iki dijital cüzdan arasındaki transferleri izleyen gizli ajanlar tarafından yürütülen bir soruşturma onları Antonenko'ya götürdü. Gizli Servis'den kıdemli özel ajan Peter Gannon, Antonenko'nun yasadışı Bitcoin fonlarında 140.000 doların üzerinde para alışverişi yapan cüzdanları kontrol ettiği iddiasında bulundu.

 Suçlu bulunursa, davalı, komplo suçlaması için 250.000 dolar, kara para aklama komplosu için 500.000 dolara kadar para cezasına çarptırılabilir ve 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ