El Salvador Yasama Meclisi Finans Komisyonu, Pazartesi günü El Salvador'da Bitcoin ve ABD doları arasındaki değişimi kolaylaştırmak için 150 milyon dolarlık bir Bitcoin Trust oluşturmayı kabul etti.

Ulusal gazete El Diario de Hoy'a göre, El Salvador Yasama Meclisi Finans Komisyonu milletvekilleri Pazartesi günü El Salvador'da Bitcoin ve ABD doları arasındaki değişimi kolaylaştırmak için 150 milyon dolarlık bir Bitcoin Trust’ı oluşturmayı kabul etti.

Fonu Artırma Olasılığı

El Salvador Ekonomi Bakanı María Luisa Hayém Brevé'nin, ilk 150 milyon dolarlık tahsisi artırma olasılığı olduğunu söylediği bildirildi.

Ekonomi bakanı "Bölgede halka Chivo Cüzdanını nasıl kullanacaklarını göstermek için birkaç ekibimiz var. El Salvadorluların Bitcoin kullanmayı öğrenebilmeleri için dostane bir uygulama geliştirdik” açıklamasında bulundu.

Hayém Brevé, son küçük protestolarda vurgulandığı gibi, nüfusun bir kısmı arasında Bitcoin hakkındaki korku ve şüpheden de bahsetti. Ancak, merkezi olmayan dijital para birimini benimseyen ilk ülke olduğu için finans dünyasının önümüzdeki haftalarda El Salvador'u izleyeceğini kaydetti.

Bitcoin yasasının zorunlu doğasıyla ilgili bazı şüphelere rağmen, El Salvadorlular para birimini kabul edip kullanmama veya kendilerine verilen 30 dolarlık Bitcoin'i komisyonsuz olarak kullanma seçeneğine sahip olacaklar. 150 milyon dolarlık Bitcoin Trust, çığır açan finansal teknolojiye karşı temkinli olanlar için dolarla devam eden ticareti kolaylaştırmaya yardımcı olacak.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Parlamento ayrıca, bu yılki Genel Devlet Bütçesini, Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası'ndan alınan 500 milyon dolarlık bir krediyi yeniden kullanmak üzere değiştirmeyi kabul etti. Bitcoin işlemlerini desteklemek için 150 milyon doların El Salvador Kalkınma Bankası (Bandesal) tarafından tahsis edileceği ve yönetileceği bu fonlardan geliyor.

Bu fonların 23,3 milyon doları ülkenin dört bir yanındaki Chivo ATM'lerini ve destekleyici yapılarını inşa etmek için kullanılıyor. Başkan Nayib Bukele tarafından vatandaşları Chivo'yu kullanmayı öğrenmeye teşvik etmek için 30 milyon dolar daha vaat edildiği bildirildi.

7 Eylül'den bir hafta sonra, El Salvador'daki her vatandaş, Chivo cüzdan uygulaması aracılığıyla hükümetten 30 dolarlık Bitcoin'e erişebilecek. Bitcoin'i dolar karşılığında değiştirmek veya yeni ATM'ler veya uygulama aracılığıyla daha fazla Bitcoin almak komisyonsuz olacak ve vatandaşlar ek ücret ödemeden yasal olarak Bitcoin'i ödeme olarak almaya başlayabilirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ