Muhtemelen, var olabilecek toplam Bitcoin sayısının 21 milyon olduğunu duydunuz.

Muhtemelen, var olabilecek toplam Bitcoin sayısının 21 milyon olduğunu duydunuz.

Yanlış bilgilendirildiniz.

Yuvarlama uyumsuzluğundan kaynaklanan bir farktan dolayı (bir bitcoinin sadece sekiz ondalık sayıya bölünebilmesi nedeniyle), blok ödülünün sonsuza kadar yarıya indirilmesi mümkün değil. Bu durumda mevcut ya da herhangi bir zaman mevcut olması mümkün maksimum Bitcoin sayısı 20.999.999,9796 BTC.

Neden en başta “21 milyon” sayısı seçildi?

21 kendi içinde üçgen bir sayıdır. Üçgen sayılar, eşkenar üçgende düzenlenmiş nesneleri sayar ve bu nedenle hesaplamayı daha kolay ve daha verimli hale getirir. Bunun da ötesinde, “21 milyon” için matematiksel açıklama StackExchange’teki bir kullanıcı tarafından her dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin'in deflasyonist “blok yarılanması” (halving) protokolüne bağlanmış ve aşağıdaki şekilde hesaplanmıştır:

Dört yıllık döngüler başına blok sayısının hesaplanması:

Saatte 6 blok

* Günde 24 saat 

* Yılda 365 gün

* Her döngü 4 yıl 

= 210.240

~= 210.000

Tüm blok ödülü miktarlarının toplamı

50 + 25 + 12,5 + 6,25 + 3,125 + 1,5625 = 100

İkisinin birbiriyle çarpımı

210.000 * 100 = 21 million.

Ve son olarak: “Ekonomik anlamda, para birimi sonsuza kadar bölünebilir olduğu için limit sabit kaldığı sürece net miktar önemli değildir.”

21 milyon sayısı Nakamoto için “bilgiye dayalı bir tahmin” olsa da, bu tahmini yapması kolay olmadı. Nakamoto, Bitcoin’in ilk geliştiricilerinden Mike Hearn’le yaptığı bir e-posta yazışmasında “Zor bir seçim oldu çünkü ağ çalışmaya başladığında sabitlenecek ve değişiklik yapmamız mümkün olmayacak” dedi.

Nakamoto'nun amacı itibari para birimlerine benzer bir şey seçmekti ama kristal bir küre olmadan bunu yapmak neredeyse imkansızdı. Dolayısıyla Nakamoto orta noktaya yakın bir çözüm aramaya başladı.

Nakamoto, madalyonun iki tarafını da düşündü ve şunları yazdı “Bitcoin küçük bir niş olarak kalırsa, birim başına değeri mevcut para birimlerinden daha az olacaktır. Dünya ticaretinin bir kısmı için kullanıldığını hayal edersek, o zaman tüm dünya için sadece 21 milyon para olacak, dolayısıyla birim başına çok daha değerli olacaktır.” Bugün, Bitcoin ikinci yolda başarıyla ilerliyor.

Bitcoin blok yarılanması (halving) nedir?

Bir sonraki efsanevi Bitcoin blok yarılanmasına 12 günden daha kısa bir süre var ve neler olacağına dikkat etmeye başlamanın zamanı geldi.

“Yarıya bölme” bir tür acımasız ortaçağ cezası gibi görünse de aslında böyle bir şey değildir. Yarılanma Bitcoin'in deflasyon protokolünü ifade eder ve en temelde şunlar olur:

  • Bitcoin madencileri blok “kazmak” için rekabet eder

  • Kazılan her blok Bitcoin ödülü içerir

  • Her blok için ödül (blok başına 50 BTC ile başlamıştır) her 210.000 blokta ya da yaklaşık dört yılda bir yarıya indirilir.

Böylece “blok ödülü” 1 satoshi'nin (bir bitcoinin en düşük alt birimi) altına düşene kadar bitcoinlerin sürekli fakat gitgide daha yavaş bir şekilde dolaşıma girmesi sağlanır.

Daha önceden gerçekleşen ve bundan sonra gerçekleşecek üç blok yarılanmasının ayrıntılarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz:

*Kazılacak son blok ödülünün dijital mezar taşında ‘6.929.999’ yazacak ve blok ödülünün 1 satoshinin (en düşük BTC alt birimi) altına düşmesiyle 2140 yılı civarında gerçekleşecek.

‘Bitcoin blok yarılanması” neden önemlidir?

Nadir bulunurluk? Arz talep kanunu? Coinleri yaksanız da, kaybetseniz de (tüm bitcoinlerin yaklaşık %20’sinin ya da 4 milyonunun sonsuza dek kayıp olduğu tahmin edilmektedir) hiçbir zaman Bitcoin’in arz üst limiti olan 20.999.999,9796 BTC’den bir satoshi bile fazlası olmayacak. Bunun aksine itibari para birimlerinin potansiyel olarak sonsuz miktarlarda piyasaya sürülebilmesi zaman içinde bu paraların satın alma gücünde büyük ölçüde azalmaya neden olur.

Blok yarılanması protokolü enflasyonun hiçbir zaman ortaya çıkmamasını sağlar ve para biriminin satın alma gücü hiçbir zaman azalmaz. Zamanla dolaşıma daha az bitcoinin girmesine ek olarak talebin artması kulağa pek de kötü bir sistem gibi gelmiyor.

Bitcointalk.org’daki “Tincan2” kullanıcısının kısmen yeniden yorumlanmış sözleriyle ifade edersek:

“21 Milyon Bitcoin 

7,5 Milyar insan 

Hesabı siz yapın.”

Yazımızı sonlandırmadan önce Nakamoto’nun Hearn ile e-posta yazışmasında 0,001 BTC’nin 1 euroya denk bir dünya hayal ettiğini ve “Örneğin, eğer 0,001 BTC 1 euro ederse, virgüllerin yerini değiştirmek de daha kolay olur, yani 1 bitcoinin varsa bunu 1000 ve 0,001 bitcoin varsa bunu 1 olarak gösterebilirsin” dediğini belirtmek isteriz.

Bugün itibariyle 0,001 BTC yaklaşık 8 euroya denk geliyor.

Geleceğin neler getireceğini bilemiyoruz ama bunları keşfetmek için sabırsızlanıyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ