Corona Virüsü salgını bazı dünya merkez bankalarını fiziksel kağıt paraları karantinaya almaya itti. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) temassız ödemelerin kabul edilmesini teşvik etmekte. Bu nedenle, meşru bir soru ortaya çıkıyor.

Bitcoin için Boğa Durumu mu? Dünya Sağlık Örgütü Yayılan Corona Virüsü İçin Daha Temassız Ödemeleri Teşvik Ediyor

Corona Virüsü salgını bazı dünya merkez bankalarını fiziksel kağıt paraları karantinaya almaya itti. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) temassız ödemelerin kabul edilmesini teşvik etmekte. Bu nedenle, meşru bir soru ortaya çıkıyor. Kripto para birimleri çevrimiçi ödemeler için daha büyük bir pazar payı elde etmek için bu fırsatı kullanabilir mi?

Fiziksel Kağıt Paralara Dikkat

COVID-19 (Corona Virüsü) salgını artmaya devam ediyor. Dünya çapında teyit edilen vaka sayısı 110.000'i aşıyor. İnsanların yaşamları üzerindeki ciddi etkiler ortada, finansal piyasalar düşüyor ve maalesef yavaşlıyor gibi görünmüyor.

Sonuç olarak, bazı merkez bankaları vatandaşlara ulaşmadan önce fiziksel nakit faturalarını incelemek için ciddi önlemler almaktadır.

ABD Federal Rezervi, Asya'dan gelen dolarlık banknotları ekonomiye geri göndermeden önce 7-10 gün karantinaya aldı. Kore Bankası, yerel bankalardan gelen fiziksel kağıt paralar için karantina politikası uyguladı.

Çin hükümeti borç veren kuruluşlardan kağıt paraları dezenfekte etmesini ve iki haftaya kadar güvende tutmasını istedi.

Genel kanı, sonuçta COVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2'nin dokuz gün içinde ölmesidir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) önlemleri doğruladı, ancak bunun yeterli olmayabileceğini belirtti. DSÖ'nün insanları daha temassız ödeme teknolojisini kullanmaya teşvik etmek için bir girişim başlattığı bildirildi.

Kripto Paralar İçin fırsat mı?

Fiziksel nakit paraların kullanımını değiştirmek için olası bir çözüm doğrudan merkez bankalarından gelir. Birçoğu yakında bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi planladığından, virüs onları çabalarını hızlandırmak için zorlayabilir.

COVID-19 salgınının başlangıç ülkesi olan Çin, daha önce CBDC'sini başlatacağına inanıyordu. Ancak, Corona Virüsü zaten merkez bankasının planlarına zarar verdi ve üretim gecikti.

Her şey kontolden geçse bile, dünyada bir ilk olacağından bir CBDC'nin başlatılması uzun bir süreç olabilir.

Öte yandan, insanlar gerçekten daha temassız ödeme seçeneklerini kullanmaya başlarlarsa, kripto para birimleri için değerlerini sergilemek için gerçek bir fırsat olabilir. Yeni başlayanlar için zaten varlar.

 Dijital varlıklar, değerin aktarılmasına izin verir ve fiziksel açıdan tamamen temassızdır. Ayrıca, kripto para ödemeleri daha düşük ücretlerle hızla gerçekleştirilir. Ne de olsa, son zamanlarda birkaç dakika içinde sadece 84 dolarlık bir ücret karşılığında 1 milyar dolarlık Bitcoin transfer edildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ