Niceliksel genişlemeye karşı Bitcoin’in ortaya koyduğu şey kantitatif hafifletme. Bu açıdan uzmanlar niceliksel genişleme ve sertleşme arasındaki karşılaştırmayı da ortaya koydular.

Bitcoin İçin Corona Tezahüratı: Nicel Sertleştirmeye Karşı Kantitatif Hafifletme

Niceliksel genişlemeye karşı Bitcoin’in ortaya koyduğu şey kantitatif hafifletme. Bu açıdan uzmanlar niceliksel genişleme ve sertleşme arasındaki karşılaştırmayı da ortaya koydular. ABD hükümetleri son zamanlarda faiz oranlarını sıfıra indirdikten sonra “sınırsız” kalite güvence sistemini taahhüt etti.

Niceliksel genişleme, doğrudan ekonomiye para eklemek için önceden belirlenmiş miktarda devlet tahvili veya diğer finansal varlıkların satın alınmasını içerir.

Bununla birlikte, artan QE seviyeleri para biriminin devalüasyonuyla kolayca sonuçlanabilir. Popüler Amerikalı iktisatçı Peter Schiff, son zamanlarda benzeri görülmemiş yüksek miktarda basılan paranın hiperenflasyona neden olabileceğini tahmin etti.

Kantitatif sertleşme ise tam tersi şekilde çalışır. Mevcut günlük arzı azaltarak piyasaya enjekte edilen likiditeyi zamanla azaltır. Temel ekonomik ilkelerin dikte ettiği gibi, talep aynı kalırsa veya artarsa, arz düşerken, varlığın değeri teorik olarak artmalıdır.

İşte bu noktada Bitcoin devreye giriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ