Yatırım firması CoinShares, Quantum Computers'ın doğuşuyla Bitcoin için potansiyel tehlikeler üzerine bir araştırma yayınladı.

Yatırım firması CoinShares, Quantum Computers'ın doğuşuyla Bitcoin için potansiyel tehlikeler üzerine bir araştırma yayınladı. Ana akım medya tarafından sık sık farklı başlıklarla yeniden ele alınan bir konu olan Quantum Computers dünya çapında ilerleme kaydediyor, ancak CoinShares olarak bu teknolojinin BTC'yi bozma olasılığı hala çok uzak.

MicroStrategy, 82 Milyon Dolarlık Satın Alma ile Bitcoin Holdinglerini Artırdı

Bununla birlikte, teorik olarak, bir Quantum kötü aktörünün Bitcoin ağındaki belirli güvenlik açıklarından yararlanmasına izin verebilecek birkaç senaryo vardır. Önümüzdeki on yılda, bu teknoloji, kripto para birimini ve dünyadaki tüm ekonomik sektörü riske atarak ana akım haline gelebilir.

Yatırım firması, Bitcoin'in SHA-256 algoritması nedeniyle geleneksel hack tekniklerine dirençli kılan ve bu teknoloji ilerlese bile onu etkin bir şekilde "kırılmaz" yapan belirli özelliklere sahip olduğunu iddia ediyor, ancak bir Kuantum Bilgisayar işlem modeli aracılığıyla kullanıcılarının peşinden gidebilir. Bu güvenlik riski, Eliptik Eğri Güvenlik Açığı ve Bitcoin ağının işlemleri işleme biçimine dayanmaktadır.

Kötü bir aktörün bir işlemde kullanılan ortak anahtarlardan birini bulmasına izin vererek, bilgisayar korsanları UTXO'yu kurcalayabilir ve teorik olarak BTC fonunu kontrol ettikleri adres de dahil olmak üzere herhangi bir adrese gönderebilir. CoinShares, firma tarafından alıntılanan araştırmaya göre, Ortak Anahtara Öde (P2PK) adlı bir teknoloji kullandıklarından, bunun çoğunlukla eski işlemler ve erken BTC benimseyenlerle mümkün olduğunu söyledi:

Etkili bir kuantum saldırısı, imzalı bir işlemin ağa yayınlanmasının ardından genel anahtar ortaya çıktığında özel anahtarı bulmaktan oluşur. Bu, bir saldırganın özel anahtarı kullanarak yeni bir işlem imzalamasına ve böylece anahtar sahibinin kimliğine bürünmesine olanak tanır.

P2PK teknolojisi, Pay-to-Public-Key-Hash (P2PKH) için değiştirildi ve Bitcoin'in en son geliştirmesiyle Pay-To-Taproot'a yükseltildi. Bu, açık anahtarları tekrar görünür hale getirecek, ancak CoinShares, çekirdek geliştiricilerin bu türden bir saldırıyla “aşırı” ilgilenmediğine inanıyor.

Eski Finansman Neden Kuantum Bilgisayarlardan Gelen Bitcoin'den Daha Riskli?

Öte yandan Bitcoin, Kuantum Bilgisayar teknolojisi tarafından yönlendirilen %51 ağ saldırısına maruz kalabilir. Bu teknolojiye dayalı daha fazla ekipman kitlelere ulaşırsa, bir grup veya hizip ağ üzerinde kontrolü ele geçirmeye çalışabilir.

Ancak Bitcoin'in zorluk ayarlaması ve diğer grupların aynı Kuantum Bilgisayarlarına sahip olması, bugün halihazırda yürürlükte olan bir denge yaratacaktır. Bu, bir grubun veya tek bir kişinin ağı ele geçirmesini veya %51 saldırısı başlatmasını neredeyse imkansız hale getirecek.

Daha önce de belirtildiği gibi, önümüzdeki on yıllarda bu sektördeki gelişme hızlı bir şekilde hareket edecek, ancak Bitcoin ekosistemi de öyle olacak. Pek çok uzman, bu ağ için potansiyel tehditler hakkında konuşuyor ve uyum sağlama ve iyileştirme kapasitesini göz ardı ediyor.

CoinShares, Bitcoin'in Kuantum sonrası anahtarları veya kuantum sonrası şifrelemeyi uygulama olasılığını değerlendirdi. Birleşik Krallık'taki Imperial College tarafından yapılan bir teklife dayanarak, Bitcoin "kuantuma dayanıklı cüzdanlar" sunabilir.

ABD TÜFE Açıklandıktan Sonra Bitcoin Battı, Yeni Bir Ralli İçin Tüm Umutlar Kayboldu mu?

Her durumda, senaryolar iyimser ve ana akım medya tarafından desteklenen “Kıyamet” durumundan uzak. Geleneksel finans platformları için görünüm, Bitcoin ve onun SHA-256 şifreleme algoritması tarafından sağlanan güvenlik düzeylerinden yoksun olduğu için daha az umut verici olacaktır. CoinShares şu sonuca vardı:

128 bit kriptografinin yaygın kullanımı nedeniyle, kuantum hesaplama, e-ticaret ve bankacılık hizmetlerinin günlük işlemler için güvendiği mevcut kriptografik altyapının önemli bir kısmı için çok daha büyük bir tehdit oluşturuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ