Dolar, dünyanın en güçlü para birimi olarak kabul edilir.

Bitcoin İçin Harika Haber: Uzun Vadeli Fiat

Nitekim Dolar, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre tüm döviz kuru rezervlerinin % 61,74'ünü ayarlamak için, dünyanın rezerv para birimidir, yani Dolar, yabancı Merkez Bankaları tarafından en yaygın tutulan para birimidir. Döviz kurlarının % 20.67'sini oluşturan Euro (EUR) ve sadece % 1.89'unu oluşturan Çin Yuanı (CNY) ile karşılaştırın.

Esasen Dolar, dünyanın finansal sisteminin üzerine inşa edildiği kayadır ve yabancı fiat para birimlerinin çoğunun değeri Dolardan alınmıştır. Bununla birlikte, Dolar katı buza kıyasla kuru buzun süblime edilmesine benzer.

Önceki bir Crypto.IQ makalesinde ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, USD gerçekten de dünyanın başlıca fiat para birimlerinin en az enflasyonistidir, ancak yine de yıllık % 2 enflasyona sahiptir. Bu kısa vadede büyük bir şey gibi görünmeyebilir ve aslında çoğu insan ve finans kurumu bu % 2'lik enflasyon oranına fazla bir fikir vermez.

Bununla birlikte,% 2'lik bir enflasyon oranında, 10 yılda USD, satın alma gücünün % 18,3'ünü kaybeder, 20 yılda USD, satın alma gücünün % 33,3'ünü kaybeder, 35 yılda USD, satın alma gücünün yarısından fazlasını kaybeder, 100 yıl içinde USD satın alma gücünün% 86,7'sini kaybediyor.

Temel olarak, uzun vadede, USD'nin bir değeri yoktur ve insan yaşamı boyunca değerinin çoğunu kaybeder. USD dünyanın en az enflasyonist fiat para birimidir, bu nedenle diğer büyük ve küçük fiat para birimleri neredeyse tüm değerlerini daha da hızlı kaybeder. Ayrıca, bu hesaplamalar, 24 ülkenin zaten aşırı enflasyona maruz kaldığı ya da yolunda gittiği için kötü bir varsayım olabilecek bir hiperenflasyon krizinin olmayacağını ve bundan sonra ekonomiyi ayakta tutmak için Merkez Bankalarının aşırı para basmanın tek yolu olduğunu varsaymaktadır.

Gerçekten de, ABD Merkez Bankası, yani Federal Rezerv, USD'nin uzun vadeli değer eksikliğinin suçlusudur. Bu grafikte gösterildiği gibi, Federal Rezerv 1913'te kapılarını açtığından beri USD değerinin% 95'ini kaybetmiştir. Başka bir grafik, USD'nin dünyanın rezerv para birimi haline geldiği 2. Dünya Savaşı'ndan beri USD'nin sürekli enflasyonist olduğunu gösteriyor.

Bu USD'nin temelde değerini koruduğu ve eşit enflasyon ve deflasyon dönemlerinden geçtiği geçmişe benzemez. Şimdi deflasyona, yani USD değerinin artmasına izin verilmiyor. Teori, deflasyonun insanların yatırım yapmak yerine paralarını biriktireceği için yatırımın ve likiditenin kurumasına neden olacağıdır.

Bu nedenle, Federal Rezerv artık deflasyona izin vermiyor ve insanları tasarruf etmek yerine yatırım yapmaya zorlamak için onlarca yıldır USD'nin sürekli değer kaybetmesini sağladı.

Şimdi, gerçek ekonomi muazzam borç seviyelerini sürdürmek için yeterli miktarda para üretmediğinden, bu karar tam bir döngü ile geliyor. Bu belki de nüfusun enflasyon nedeniyle uzun vadede sürekli para kaybetmesi, nüfusun bir şeyler satın alma ve iş kurma yeteneğini sürekli olarak azaltmasından kaynaklanmaktadır.

Bu, Federal Rezerv'i ekonomik çöküşü önlemek için son yarım yılda 850 milyar dolar basmaya zorladı. Daha büyük miktarlarda borcu sürdürmek için her zamankinden daha fazla para basmaya devam etmenin yanı sıra, USD'nin devalüasyonu artık zorunlu bir karar ve artık Federal Rezerv için bir seçenek değil.

 Bu nedenle, USD'nin uzun vadeli bir değeri yoktur ve emeklilik için USD'yi kurtarmaya çalışan herkes bir aptallık oyunu oynamaktadır. Ancak sağlam bir alternatif var: Bitcoin (BTC). Bitcoin (BTC) değeri sadece on yılda bir centten 7.000 dolara yükseldi ve bu da onu güçlü bir deflasyonist bir para birimi, yani güçlü bir şekilde değer kazanan bir para birimi haline getirdi. Bu nedenle, Bitcoin (BTC), özellikle ABD Doları ve uzun vadeli hiçbir değere sahip olmayan diğer para birimleri ile karşılaştırıldığında, uzun vadede para kazanmak için en iyi para birimi gibi görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ