Bitcoin (BTC) gibi dijital para birimlerinin bir ödeme yöntemi olarak kabulü küresel olarak büyümeye devam ediyor.

Bitcoin ile Nasıl Ev Alınır: Kripto Zenginleri İçin Bir Kılavuz

Emlak Piyasası Yavaşça Bitcoin'i Benimsiyor

Emlak piyasası, ödemeler için bitcoin ve diğer dijital para birimlerini kullanma potansiyelini fark etti. Örneğin, Ağustos 2021'de United Wholesale Mortgage, bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlama planını duyurdu. Plan daha sonra yüksek maliyetler ve düzenleyici baskısı nedeniyle rafa kaldırılırken bu, emlak piyasasında bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimine olan ilgiyi gösterdi.

Bu, kripto ve emlak endüstrisinin ilk yakınlaşması değildi. Haziran 2017'de, muhtemelen bir aile mülkünün bilinen ilk bitcoin satışı Teksas'ta gerçekleşti. Broker Kuper Sotheby's International'a göre işlem, bitcoin'i ABD dolarına çeviren BitPay aracılığıyla işlendi. BitPay ayrıca 2014 yılında bir Lake Tahoe mülkünün 2.739 BTC'ye (bugün 82 milyon ABD Doları ve o zamanlar 1,6 milyon ABD Doları) satışı da dahil olmak üzere diğer gayrimenkul işlemlerini de yürütmüştür.

Şu anda, çok sayıda emlak listeleme sitesi, alıcıların dijital para birimini kullanarak doğrudan ve dolaylı olarak işlem yapmasına izin veriyor. Açık listeler gibi siteler, alıcıların bitcoin ve ethereum (ETH) gibi kripto varlıkları kabul eden mülkleri aramasına olanak tanıyor.

Bitcoin ile Bir Ev Nasıl Satın Alınır (Kriptodan Kriptoya)

Doğrudan mülkü için BTC'yi kabul etmeye istekli bir satıcı bulursanız, ev fiyatının bitcoin eşdeğerini transfer edebilir ve satış üzerinde anlaşmaya varıldıktan ve tüm belgeler imzalandıktan sonra satıcının adresine gönderebilirsiniz. 

Bununla birlikte, kriptodan kriptoya gayrimenkul anlaşmalarında, işlem yapan taraflar arasındaki bitcoin oynaklığı ve güveni ile mücadele etmeniz gerekecektir. Ödemenin sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlamak için, satıcıya para göndermeden önce tüm sahiplik belgelerinin sizde olması için bir emanet hizmeti kullanmak doğru olacaktır.  

Bitcoin ile Bir Ev Nasıl Satın Alınır (Kriptodan Fiat'a)

Alternatif olarak, bir kripto ödeme sağlayıcısı kullanarak satış anında kripto paralarınızı fiat para birimine çevirerek bitcoin kullanarak bir ev satın alabilirsiniz. 

BitPay gibi hizmetler aracılığıyla alıcılar ve satıcılar, ödeme yapılır yapılmaz dijital para birimi ABD dolarına dönüştürüldüğü için kendilerini bitcoin fiyat dalgalanmalarından koruyabilirler. 

Satılık mülkleri listeleyen emlak şirketlerinin çoğu, kriptoyu kabul etmek için bir kripto ödeme sağlayıcısı kullanır, ancak sermayeyi fiat para biriminde alır.

Bitcoin ile Ev Satın Almanın Artıları ve Eksileri

Bitcoin kullanarak ev satın almanın yararlarına ve sakıncalarına bir göz atalım. 

Artıları

Daha istikrarlı bir varlık edinme

Bitcoin değeri çılgınca dalgalanabilir. Bu nedenle, bitcoin kullanarak bir ev satın aldığınızda, daha az değişken bir varlık için değişken bir varlığın ticaretini yapmış olursunuz; bu belirli yatırımcı türleri için doğru hareket olabilir. Ancak, BTC tekrar çok yükselirse bu sizin aleyhinize olabilir.

Potansiyel indirim

Bir satıcı bitcoin almaktan memnunsa size bir indirim sunabilir. Bitcoin ile ödeme yapan kişilere indirimler sunmak, bitcoin kabul eden işletmeler arasında, özellikle de dijital para birimini bilançolarında gerçekten tutanlar arasında oldukça yaygın hale geldi.

Eksileri 

Satıcı bulma

Kripto para birimini kabul eden bir ev satıcısı bulmak kolay bir iş değil. Bazı emlak listeleme siteleri, arama parametrelerinize “bitcoin” gibi kelimeler ekleyerek satıcıları filtrelemenize izin verirken, daha fazla onay için genellikle satıcılara ulaşmanız gerekir.

Bitcoin oynaklığı 

Bitcoin'in dalgalı fiyatı, bir işlemden kısa bir süre sonra fiyat çılgınca düşerse almayı umdukları değeri alamayan satıcılar için riskli bir ödeme seçeneği haline getiriyor. Sonuç olarak, dijital para birimlerini kabul eden bazı satıcılar, ödemeleri stablecoin'lerde almayı tercih ediyor.

Kripto pazarlarında iyi bir miktar para kazanacak kadar şanslıysanız ve diğer varlıkları çeşitlendirmek istiyorsanız, mülk satın almak için bitcoin harcamak, önce BTC'nizi satmayı gerektirmeyen bir seçenek olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ