COVID-19'un yayılmasından bu yana, dünyadaki ulus-devletler bir dizi ekonomik zorluk durumunda olmuştur.

Bitcoin,

COVID-19'un yayılmasından bu yana, dünyadaki ulus-devletler bir dizi ekonomik zorluk durumunda olmuştur.

İnsanların ekonomik risklerden korunmak için kullandıkları olağan yatırım araçları Mart ayı başında sert bir düşüş kaydetti ve buna tüm geleneksel varlık sınıfları da dahildi.

Her ne kadar Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yeni bir varlık sınıfı olarak dahil edilmesi birçok şeyi çözse de, performansı ve geleneksel pazarla korelasyon eksikliği bunu gündeme getiriyor.

Bununla birlikte, kripto para birimi sınıfına 12 Mart sonbaharında dokunulmadı, ancak kayıplarından kurtulan ilkler arasındaydı.

Kripto piyasası düşüşe yaklaşırken, Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyon yükselirken, düşüşten sonra BTC-Gold korelasyonu gelişti.

Açma ve kapama korelasyonuna rağmen, Arca’nın en son raporuna göre, tarihsel olarak hepsi dijital varlık fiyatları üzerinde büyük bir etkiye sahip olan, ancak şu anda fiyatı etkileyebilecek veya etmeyebilecek birkaç anlatı var.

Geçen yıl, Çin Yuanının değeri ABD Doları karşısında zayıfladığında, Bitcoin pazarı buna müteakip bir yükseliş ve düşüşle tepki gösterdi. Bununla birlikte, benzer bir eğilim gözlemlendiğinde 2020'de Bitcoin pazarı etkilenmedi. Bu, BTC pazarının, geleneksel pazarda yıldan yıla gerçekleşen olaylardan doğrudan etkilenmeyebileceği anlamına gelebilir.

Bitcoin'in diğer dijital varlıklarla ilişkisi de BTC'nin 20 Mayıs'ta piyasaya sürülmesi nedeniyle alt pazarda bir çöküşe yol açtı. Daha sonra yanlış olduğu kanıtlanan spekülasyon, piyasada bir paniğe neden oldu ve reaksiyon, 13-F dosyalamasından sonra büyük bir yatırımcının damping stoklarını gösteren bir hisse senedine benziyordu.

Benzer şekilde, Mayıs ayında Bitcoin'in değerindeki sürekli yükseliş ve düşüş, CME aracılığıyla çok sayıda kurumsal yatırımcıyı memnuniyetle karşıladı. Ancak, küçük sermayeli varlıklar da faydalarından yararlandı. Kurumsal yatırımcılar Bitcoin pazarını tercih etseler de, perakende ilgisi küçük çaplı dijital varlıklar sınıfına giriyor.

Arca’nın raporuna göre, geçen hafta BTC % 12 düştüğünde, küçük sermayeli varlıklar % 10 arttı, bu da altcoinlerin sadece boğa piyasalarında kazanıldığını gösteren tarihsel verilerle tutarsız bir gelişme. Arca'daki Müdür, David Nage'e göre, bu rastgelelik ilişkisiz bir varlık sınıfı için yaygındır.

“İlişkisiz harika, ama şüphesiz daha da iyi. Gördüğüm gibi, dijital varlıklar geleneksel finans alanında olup bitenlerden tamamen bağımsız. ”

 Bu tür gelişmeler Bitcoin'i ilişkisiz bir varlıktan tamamen bağımsız bir sınıfa taşıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ