Bitcoin'in 132 milyar dolarlık piyasa değeri, 2017'nin tüm zamanların en yüksek seviyesinden çok fazla aşağıda olabilir. Ancak Bitcoin büyük oynuyor.

Bitcoin’in 132 Milyar Dolarlık Piyasa Değeri Bitcoin’i Bu Seviyelere Yerleştirdi

CIA verilerine göre, Bitcoin’in piyasa değeri, M1 para arzı açısından Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) hemen altında yer alıyor ve Türkiye'nin üstünde bulunarak Bitcoin’in 34. en büyük ekonomi olmasını sağlıyor.

Bitcoin'in Şu Anki Piyasa Değeri Küçümsenmemeli

Dünya tarihinde Bitcoin kadar tartışılan varlık yük desek yeridir. Dünya, paranın geleceğine inanan ve onu bir Ponzi şemasından başka bir şey olarak görmeyenler arasında bir görüş ayrılığı yaşıyor. Bu yüzden Bitcoin'in gerçek değerini bir perspektife koymak genellikle zordur.

Bitcoin'i eleştiren analizlerin çoğu, dünyanın en büyük kripto para biriminin kısa bir süre için 20.000 dolara vardığı ve neredeyse yarım trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştığı Aralık 2017'deki zirveyle, şimdiki değerini karşılaştırıyor.

Bitcoin’in M1 Para Arzı Türkiye’nin Önünde Yer Alıyor

Casa'nın CTO'su Jameson Lopp'a göre BTC’nin 132 milyar dolarlık piyasa değeri, Bitcoin'in artık küçük bir niş pazar olmadığı ve nihayetinde büyük ligde oynadığı anlamına geliyor.

Lopp, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) web sitesinden bir ekran görüntüsü paylaşıyor ve 194 ülke M1 para arzına göre sıralıyor. CIA, M1 para arzını “dolaşımdaki toplam para miktarı ve ulusal para birimi cinsinden vadesiz mevduat” olarak tanımlıyor.

Listeye göre, M1 parasının en büyük stokuna sahip olan “ülke” 8.77 trilyon dolar ile Avrupa Birliği. Onu 7.94 trilyon dolar ile Çin ve 6.42 trilyon dolar ile Japonya takip ediyor. ABD is 3.62 trilyon dolar ile dördüncü sırada yer aldı.

Bitcoin, listede 34. sırada, 132 milyar dolarlık M1 arzı ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin altında ve 122 milyar dolarlık Türkiye’nin üstünde olduğu anlamına geliyor. Lopp, 22019 boyunca Bitcoin, M1 para arzı açısından 49. sıradan 34. sıraya yükseldi ” diyor.

Dikkate değer başka bir şey de, Bitcoin'in geçen yıla kıyasla 15 sıra yükselmesi. Bu durum geniş bir perspektiften bakıldığında mevcut ayı piyasasının aslında olmadığını gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ