Bir ay daha kapanıyor ve bir başka CME Bitcoin Vadeli İşlem setinin süresi doluyor; Türev piyasası o dönemde nasıl değişti diye sorarsanız verilen cevap şu: Eh işte, çok fazla.

Bir ay daha kapanıyor ve bir başka CME Bitcoin Vadeli İşlem setinin süresi doluyor; Türev piyasası o dönemde nasıl değişti diye sorarsanız verilen cevap şu: Eh işte.

Chicago Opsiyon Borsası [CBOE] piyasadan çekilirken, CME Grubu için geçerli olan tek rekabet gücü, Intercontinental Exchange’in [ICE] dijital varlık beyni Bakkt. Geçtiğimiz ay, Bakkt ATH hacmini iki katına çıkarmakla kalmadı, aynı zamanda Wall Street'in Bitcoin Vadeli İşlemlerini nakit olarak tercih ettiği ilk fikrini ortadan kaldırarak tutarlı bir performans kaydetti.

CME'nin diğer bir çekişme noktası da fiziksel olarak verilen Bitcoin Vadeli İşlem sözleşmelerini imzalarken, aynı zamanda nakitleşmiş türev ürünler sunacak olan Bakkt. 21 Kasım'da ICE, Bakkt Bitcoin'in nakit ödemeli aylık vadeli işlemlerinin ICE Futures Singapore tarafından listeleneceğini ve ICE Clear Singapore tarafından temizleneceğini belirtti. Bu sözleşmeye uygun Bitcoin'ler, Amerika Birleşik Devletleri'nde, Pasifik'te yayınlanan fiziksel olarak teslim edilen alternatiflerine karşı çözümlenecek.

Fiyat cephesinde, Bitcoin volatilitesi vadeli işlem pazarları için bir nimet olarak bir roller-coaster zamanı geçiriyor. Ekim ayının 9,100 dolar seviyesinden kapanmasından bu yana, Bitcoin sürekli olarak düşüş gösterdi ve Çin'in geçen hafta kripto para birimi borsalarına yönelik olarak hamleye devam edeceğini söylendikten sonra altı ayın en düşük seviyesine ulaştı. Bu haberi takiben piyasalar Bitcoin'i 6.800 dolara çıkardı ve birkaç gün sonra 7.000 doların üstüne çıktıktan sonra, Upbit'teki Ethereum hırsızlığı haberi bir kez daha fiyatı etkiledi.

Artan fiyat dalgalanmasıyla birlikte, her iki Vadeli İşlem piyasası daha iyi bir Kasım geçiriyordu.

Bakkt Oyunda

Bakkt tutarlı bir şekilde artan hacimler gördü, en düşük 5 milyon dolar ve en yüksek miktar 42 milyon doların üzerinde. Ortalama olarak, günlük hacim 13 milyon doların üzerindeydi. Bu perspektifi ortaya koymak gerekirse, Ekim ayının tamamı için en yüksek hacim, 25 Ekim'de, Xi Jinping’in blok zincirini kutsamalarını takiben Bitcoin'in bir günde yüzde 40’ın üzerine çıktığı 10.3 milyon dolardı.

Fiyat ve spekülasyondaki oynaklık, Bitcoin Çin'den gelen haberlere oldukça duyarlı bir şekilde yanıt verdiği için, bir hafta öncesinden en yüksek puanını iki katına çıkararak gösterdi. Hem Vadeli İşlemler hem de Opsiyonların toplam sözleşme sayısını belirli bir borsada kaydeden bir metrik olan Open İnterest, Skew Markets’in verilerine göre, en yüksek noktaya yükseldi. Şükran Günü öncesi pompanın ardından Bakkt’ın günlük hacmi 35 milyon doların üzerine çıktı.

CME Çok Geride Değil

21 Kasım’dan önceki performans kasvetli olsa da, CME Bitcoin Vadeli İşlemleri hacmi iyi görünüyordu. CME’nin CEO’su Tim Court’un Ağustos’ta, borsadaki YTD’nin günde ortalama 7,237 adet işlem görmekte olduğunu söylediğini unutmayın.

22-27 Kasım arasında, CME'de günlük işlem gören ortalama sözleşmeler, YTD'den yüzde 30'un üzerinde bir artışla 10,371 idi. Üç gün, günde 11.400'den fazla sözleşmenin gerçekleştiğini gördü ve Bitcoin başına ortalama 7.200 $ ve sözleşme başına beş BTC ile [saf dolar cinsinden] hacmi 400 milyon doların üzerinde idi. Bakkt'ın bıraktığı düşüşe kıyasla bir okyanus, ancak Bakkt’ın velayeti tamamlanan ve fiziksel olarak verilen sözleşmelere kıyasla hala nakit olarak ödenen bir okyanus durumunda.

Manipülasyonun Sona Ermesi

CME Bitcoin Vadeli İşlemlerinin sona ermesi, Wall Street ve Bitcoin’in spot fiyatı arasındaki bağlantı nedeniyle daha büyük pazar için önem taşıyor. Arcane Crypto tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin’in spot fiyatı her bir yerleşim yerine yüzde 2,27 oranında düşerken, diğer herhangi bir günde ortalama yüzde 0,06 oranında düşüyor. Çalışmanın yazarı Bendik Norheim Schei konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer veriyor:

“İstatistiksel olarak, fiyatın CME sözleşmesi öncesinde düşmesi, sadece bir tesadüften kaynaklanıyor olması muhtemel değil.”

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir uyarı, Schei’nin kendisine göre, bunun “kasıtlı manipülasyon” ya da basit bir riskten korunma stratejisi olduğunun kesin olmadığıdır. Ayrıca, hem spot fiyatı hem de Bitcoin Vadeli İşlem piyasasını etkileyen önemli faktörler dahil edilmemiştir. Sonuç olarak, CME’nin Vadeli İşlemleri kapanışı sırasında Bitcoin’in fiyatında yüzde 2’lik bir düşüş var. Çalışmanın, 2018 Ağustos’tan Ağustos 2019’a kadar olan verilere bakarak aynı ayın son cuma günü gerçekleştiğini belirtiyor.

Çalışmada Bakkt verilerinin bulunmayışı abartılamaz. ICE’nin dijital varlıklar platformu, Bitcoin Vadeli İşlemlerinin alım satım şeklini değiştirdi ve artan hacimleri, endüstrinin ürünlerine olan yavaş, ancak aşamalı güveninin bir kanıtı. Şikago Borsası'na karşı hacmi artmakta, geçtiğimiz birkaç gün içinde ikinci en yüksek noktasına ulaşmış vaziyette.

Quantum Economics'in kurucusu olan Mati Greenspan, Bakkt'ın endüstri için çok önemli olduğunu ve bu nedenle Bakkt'in piyasaya girme zamanı geldikten sonra CME-Bitcoin spot etkisinin görülmesi gerektiğini söyledi. Geenspan konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor:

“Bu çalışma Bakkt'ın başlamasından hemen önce yapıldı, bu yüzden etkileri anlamak için daha fazla veri beklemek zorunda kalacağız.”

CME pazarlarıyla olan savaş ve Wall Street'in her vade sonunda fiyatı manipüle ettiği iddiası, Bitcoin’in fiyatının şu anki durumuna bakarak azaldı. Bitcoin’in fiyatındaki mevcut eğilim ile birlikte pek çok faktör olduğu göz önüne alındığında, CME etkisinin az olduğu söylenemez.

Düzenlenmiş Vadeli İşlemler piyasasının spot fiyat üzerindeki tutumu, Bakkt'ın türev piyasasında güçlü bir yer edindiği için azaldığı söylenebilir. Ayrıca, Bitcoin’in kurumsal değil, daha fazla perakende hareketine daha fazla duyarlı hale geldiği söylenebilir.

 27 Kasım'da iki hafta içinde ikinci kez 6.800 dolara düştüğünden beri, kral koinin fiyatı yükseliyor. Bunun CME’nin ilgisizlik, içsel faktörler veya başka bir şeyle bağlantısına bağlanıp bağlanamayacağı kesin değil ama bir şey kesin; Bitcoin hafta sonunu tatilinin tadını çıkaracak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ