Bu yazımızda Bitcoin'den dayandığı teknoloji olan blokzincir teknolojisini biraz daha yakından anlamaya çalışacağız.

Bu yazımızda Bitcoin'den dayandığı teknoloji olan blokzincir teknolojisini biraz daha yakından anlamaya çalışacağız. Gündelik hayatta alım satım yaptığımız Bitcoin ve kripto paraların teknolojisini böylelikle öğrenmiş olacağız.

Blokzincir ve Blokzincir Teknolojisi

Blokzincir (Blockchain) yeni dönemin teknolojisi ya da naşka bir ifade ile yazılımsal mimari yapısıdır. Ethereum'un kurucusu olan Vitalik Buterin blockchain'i tanılarken şu ifadelere yer veriyor.

''Blokzincir öyle bir bilgisayar ki isteyen herkes program yükleyebilir ve bu programları kendi başlarına çalışması için bırakabilir. Bu bilgisayarda ayrıca her programın mevcut ve geçmiş bütün durumları her zaman herkes tarafından görülebilir. Ayrıca bu bilgisayar zincirindeki programların Blokzincir protokolünün tam olarak belirttiği şekilde işlemeye devam edeceğini kripto-ekonomik olarak güvenceye alınmış bir garanti taşımaktadır.''

Blockchain teknolojisine geldiğimiz aslında onun bir veri tabanı olduğunu görüyoruz. Bu veriler sıralı bir şekilde bloklara kaydediliyor. Bu kayıtların her birinin zaman dalgası bulunuyor. Bir blok dolduğu zaman hemen bir sonraki blok üretiliyor. Üretilen bloklar ise birbirine bağlı şekilde bulunuyor. Bu bağlamda her bir kripto para biriminin bir blokzinciri var diyebiliriz. Bir kayıt defteri gibi düşünün. İşte bu kayıt defterine blokzincir deniliyor.

Blokzincir kuralsız bir sistem değil elbette. Blokların güvenliği , bloğun başlık,zaman damgası,versiyon numarası, her bir kaydın parmak izi,ait olduğu protokol gibi bilgi alanları ,kayıtların nasıl kayıt altına alşınacağı , hangi alanları içereceği , nasıl sıralanacağı, blok durunca ne olacağı, yeni bloğun üretilme şartları, blokzincirin ağda nasıl dağılacağı, saklanacağı ve takip edileceği gibi konular her bir blokzincirinin kendine ait özellikleri ve kurallarıdır.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ