Bitcoin’in düşüşünü ülkelerin yasakları mı, medya yanlışları mı tetikliyor?

Bitcoin’in düşüşünü ülkelerin yasakları mı, medya yanlışları mı tetikliyor?

Bitcoin piyasaları, Hindistan finans bakanı Arun Jaitley tarafından Şubat ayında yapılan parlamentodaki en son bütçe konuşmasında yapılan kripto hakkındaki yeni düzenleyici yorumlara tepki gösteriyor.

Jaitley yaptığı konuşmada, şifreli eşzamanlığın ülkede yasal ihale olmadığını ve kripto içeren "gayri meşru faaliyetler" konusunda bir çatışmaya varılacağını belirttikten sonra, ana akım basın ve sosyal medyada açık bir yasağa karşı yanlış yorumlanan yorumlardan oluşan bir sel ortaya çıktığını kaydetti.

Perşembe günü Bitcoin ticareti, Bitstamp gösterilerinden gelen verilerle 31 Ocak Çarşamba günü 10.300 $ kazandıktan sonra $ 9,512'nin altına indi.

Hindistan Maliye Bakanı yasaklanacağını söyledi Bitcoin düşüşü başladı

Hindistan son iki yıl içinde şifreleme kurallarını resmileştirme girişimlerinde olmuştur. Ülkenin para birimi reformlarından bu yana, Bitcoin'e olan ilgi özellikle hızla yükseldi ve yerel borsalar büyük bir büyüme bildirdi. Hindistan merkez bankası da, kripto para yatırımlarıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Jaitley bugün yaptığı bütçe konuşmasında şunları söyledi:

"Hükümet, bitcoin ve kripto paraları yasal ihale veya madeni paralar olarak tanımıyor ve bu kripto havuzlarının gayri meşru faaliyetlerin finansmanında veya ödeme sisteminin bir parçası olarak kullanılmasını önlemek için tüm önlemleri alacaktır."

Jaitley, kripto paraların yasal olup olmayacağına dair herhangi bir açıklamada bulunmamsı, medyacılara göre yasağın yakın bir zamanda faaliyete geçeceğini anlatıyor.

Quartz'ın konuyla ilgili yazısında "Arun Jaitley, Hindistan'ın kripto para partisini başlamadan bitirdi" sözü ile "yasama mekanizmasının devreye gireceğini ya da mevcut şifrelemede kriptolanabilirlikle ilgili işlem ve ticaretin yasadışı yapılması için gerekli değişiklik yapılması ve cezalandırılmasını" öngörülecek yorumları yapılıyor.

Twitter'da, Jaitley'in sözlerinin devamı da geldi. Bitcoin'in "yasadışı" olduğu ve yakında "ortadan kaldırılması gerekiyor" dedi.

Medya’nın yanlış yönlendirmesi Bitcoin düşüşünde etkili mi? 

Bununla birlikte, endüstri içinde, kaynaklar tamamen farklı bir hikayeyi anlattı. Kripto değişimi Unocoin, bütçe konuşmasından bu yana hükümet perspektifinde değişiklik yapılmadığını açıkladı. 

 “Bu yasak neye benziyor? Hindistan Maliye Bakanı idam hükmünü vermiş gibi kripto para birimlerinin kullanımını ortadan kaldıracağını söyledi. Ana akım medya bunu "şifreli para birimlerinin kullanımını ortadan kaldıracak" olarak algıladı ve geri kalan açıklamaları es geçtiler”.

Blockchain ile Hindistan işbirliği 

Jaitley önceki hükümet girişimleriyle aynı şekilde, ileri aşamada Blockchain teknolojisinin devlet düzeyinde kullanımını genişletme taahhüdüyle farklı bir açıklamada bulunmadı. "Hükümet, dijital ekonomiyi başlatmak için blok zincir teknolojisinin proaktif olarak kullanımını keşfedecek" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ