Haftalık "Ağın Durumu" raporunun son sayısında, blockchain veri analitiği şirketi CoinMetrics, geçtiğimiz hafta boyunca piyasa verilerini araştırdı.

Bitcoin’in Gerçek Volatilitesi Şimdi Tarihsel Sıçrama Seviyesine Yaklaşıyor

Haftalık "Ağın Durumu" raporunun son sayısında, blockchain veri analitiği şirketi CoinMetrics, geçtiğimiz hafta boyunca piyasa verilerini araştırdı ve Bitcoin ve kripto para birimi piyasa hareketleri hakkında bilgi verdi ve bununla ilgili makul açıklamalar yaptı.

CoinMetrics, örnek kümelerinde için beş kripto para kullandı; bunların tümü, hafta boyunca ayarlanmış transfer değerinde (ATV) % 20 artış gördü ve piyasa değerlerindeki artışları bile aştı. Bitcoin Cash, ATV'de ortalama 217 milyon dolar, Ethereum ise 234 milyon dolar kaydetti. Bununla birlikte, Bitcoin hala hakim ve günlük ortalama ATV 1,9 milyar dolar şeklinde

CoinMetrics ayrıca Tether’in diğer stablecoinlere kıyasla devam eden pazar payı birikimi hakkında rapor verdi ve 1 Ocak'taki % 77'den tüm stablecoin piyasa değerinin yaklaşık % 85'ini oluşturduğunu söyledi.

Blockchain analitik firması, genellikle “zincirleme depolama için sıklıkla kullanılan bir blockchain üzerine rasgele veri” yazmak için kullanılan OP_RETURN işlemlerinden bahsetti. Bitcoin SV'nin OP_RETURN işlem sayısının, son iki yılda düşüş yaşadıktan sonra bir hafta içinde arttığı görüldü.  BSV, 2019 ortasından bu yana hem Bitcoin hem de BCH'den daha fazla OP_RETURN işlemi gördü ve o zamandan beri çoğunlukla yükseliş eğiliminde.

Raporun daha önceki bir sayısında, CoinMetrics, Bitcoin SV‘ işlemlerinin çoğunun, BSV defteri üzerindeki iklim verilerini kaydetmek ve almak için OP_RETURN işlemlerini kullanan bir uygulama olan WeatherSV adlı bir uygulamadan geldiğini bildirmişti.

Rapor ayrıca, Bitcoin'in 9000 doların üzerine doğru rallisinin, Bitcoin'in jeopolitik olaylara tahmin edilebilir şekilde tepki vermeye başladığına dair artan kanıtlara eklendiğini savundu. Ayrıca rapor, Çin hisse senedi piyasasındaki son düşüşün, geçen hafta olumlu kripto varlık hareketlerinden kısmen sorumlu olabileceğini söyledi.

Yukarıda belirtilen raporda, kısmen piyasa katılımcılarını daha yüksek kaldıraç ve risk almaya teşvik eden düşük volatilite seviyeleri nedeniyle volatilitenin ortalama geri dönen davranış sergileme eğiliminde olduğuna dikkat çekilmiştir. CoinMetrics'e göre, Bitcoin’in üç aylık dönem bazında gerçekleştirdiği volatilite ölçümü % 52'dir ve “tarihsel olarak sıçradığı seviyelere yaklaşmaktadır”.

 Buna ek olarak, BitMEX’in XBTUSD kalıcı takas sözleşmelerine Açık pozisyonların, geçtiğimiz yılın yaz aylarında piyasa satışlarının yakından ilişkili olduğu bir seviye olan 1 milyar doları aştığı bildirildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ