Ünlü analist PlanB, Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin dört aşamasını gösteren ilginç bir tablo yayınladı. Altcoinler için zor zamanlar öngördüğü anlaşılıyor!

2019'un son günleri yaklaşırken, analistler ve tüccarlar takipçilerine 2020 tahminlerini hatırlatıyor. Üçüncü Bitcoin (BTC) halving etkinliği ve Ethereum'un Proof of Stake (PoS) consensus algoritmasına olası göçü, kripto topluluğu için sıcak konular olacak. Tanınmış yatırımcı PlanB, BTC'nin hakimiyetiyle ilgili yorumlarda bulunarak bu sıcak konulardan birine temas ediyor.

Baskınlık için Dört Aşama

Tarihsel şemada, PlanB kripto dünyasının en önemli göstergelerinden biri olan Bitcoin'in piyasa değerini ortaya koydu. Bu gösterge, BTC'nin piyasa değerinin, mevcut hizmetler tarafından halka açık olarak izlenen tüm diğer kripto para birimlerinin kapitalizasyonuna oranını göstermektedir (4000+ token). Bu, altcoinler ve BTC için karşılaştırmalı talebin bir işareti olarak kullanılıyor.

PlanB, grafiğin dikey olarak kaydığı BTC'nin hâkimiyetinin dört aşamasını göstermiş durumda (alt satırda % 100 BTC pazarının hakimiyetini göstermekte). Nisan 2017'den önce süren ilk aşama, BTC'nin hâkimiyetinin % 90'dan fazla olduğunu gösterdi. İkinci aşama (Nisan-Eylül 2017), rakamların % 70 ile % 90 arasında olduğunu gösterdi.

Üçüncü ve dördüncü aşamalar Eylül 2017'den günümüze iki kez tekrarlandı. 2018'in ilk günlerinde, gösterge tüm zamanların en düşük seviyesi olan % 35'e işaret ediyor. Şimdi, grafik BTC'nin ikinci aşamasına % 70 + hakimiyet alanına yeniden girmek üzere.

Altcoin Yok Etme?

PlanB resmini ironik hashtag #altcoinannililation ile çevreledi. Bu nedenle PlanB, bu durumu altcoinler için kötü bir işaret olarak yorumladı. Ayrıca PlanB'ın açık konu başındaki yorumcuların bazılarının dört aşamalı döngünün 9 Temmuz 2016'nın önceki BTC yarılanması tarafından başlatıldığını öne sürdüğü de söylenmeli.

Ayrıca, BTC'nin yüksek fiyatının düşük pazar hakimiyeti ile korele olduğunu görebiliriz. Bununla birlikte, PlanB tarafından yayınlanan yayın 2020 için aşırı bir düşüş başlangıcı öngörüyor.

Son zamanlarda, BTC'nin savunucusu Tuur Demeester, BTC'nin fiyatının bir kez daha 5.000 $'a düşeceğini iddia etmişti. Bu seviyeye, uzun boğa gösterisinden önce "zayıf" yatırımcıların teslim olması nedeniyle ulaşılacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ