Kripto para birimleri tamamen yeni bir finans endüstrisini tanıttı, ancak hemen arkasında bir dizi tartışma başladı.

Bitcoin’in Howey Test Sonucu SEC’in ICO Düzenleme Protokollerini Geliştirdi

Çeşitli varlıklar arasında sıcak bir şekilde tartışılan önemli bir tartışma, bir varlığın menkul kıymet olarak kategorize edilip edilemeyeceğidir. Politika yapıcılar, bu ICO'ların menkul kıymet satıp satmadığı konusunda netlik göremediğinden, ICO'lar 2018'de kripto projelerinden 11 milyar doların üzerinde para toplandığında önemli bir sorun yarattı. SEC, bir kripto teklifinin bir menkul kıymet olarak kabul edilip edilemeyeceğini belirlemek için Howey Testini bir araç olarak kullandı.

Yaklaşımın Önemi

Yakın tarihli bir SFOX ortam blogu, bir projenin ekosistemdeki büyümesini engellemeden Howey Test ve SEC’in ICO’ları düzenleme yaklaşımının önemini açıkladı.

Post, projelerin çevresindeki düzenleyici incelemeyi açıklamak için varlık örneklerini gösterdi. 2019'un ortalarında, Cipher Technologies Bitcoin Fund adlı bir şirket, SEC'e kapalı uçlu bir fon ve yatırım şirketi olarak kayıt yaptı. Cipher, Bitcoin'in bu dosyalamada menkul kıymet olduğunu iddia etti, ancak SEC 1 Ekim 2019'da karar verdi,

“Bu karar, diğer kripto para birimi projelerinde gelecekteki kararları etkileyecek bir emsal oluşturdu. Bitcoin ademi merkeziyetçi olduğundan ve yapılandırılmış bir hiyerarşinin çabalarına bağlı olmadığından bir menkul kıymet kıymet oluşturmaz. ”
Ethereum

Benzer bir notta, Ethereum da Howey Testini aldı, çünkü en büyük ikinci kripto para birimi 2014'te bir ICO aracılığıyla fon topladı. SEC Başkanı Jay Clayton “Gördüğüm her ICO'nun bir menkul kıymet olduğuna inanıyorum” ama bu anlatı Ethereum için geçerli değildi. Howey Testi yapıldıktan sonra Ethereum ademi merkeziyetçi bulundu. Konuyla ilgili olarak yapılan çaıklamada şöyle dendi:

“Üçüncü taraf kar kategorisi geçerli değildir ve Ethereum ortak bir işletmeyi temsil etmemektedir, bu da ağı ve Ethereum tokenlarını menkul kıymet sınıflamasından arındırmaktadır.”

Howey Testi, görevde belirtildiği gibi SEC için son derece faydalı bir araç olmuştur. O zamandan bu yana, komisyon yatırımcılara menkul kıymet satmak için birkaç küçük projeye karşı harekete geçmiş ve neticede şöyle bir açıklama yapılmıştır:

“Belki de SEC'in kripto para birimi alanına dahil olması, daha değerli yeniliklere ve sektörü destekleyen yatırımcılar için daha güvenli bir iklime yol açacaktır.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ