Zaman içerisinde Bitcoin ile ilgili olarak daha fazla bilgiyi merak etmeye başladık.

Zaman içerisinde Bitcoin ile ilgili olarak daha fazla bilgiyi merak etmeye başladık. Merak ettiğimiz bu bilgiler içerisinde Bitcoin’in işlem kapasitesi önde yer alanlardan.

Bitcoin’in işlem kapasitesine baktığımızda, mevcut merkez bankalarının ödemelerini günlük yapmaları halinde ihtiyaç duyacaklarının üzerinde olduğunu görmekteyiz. Bitcoin’in günlük bazda yaklaşık 350.000 işlem kapasitesi, 850 bankadan oluşan ağdaki tüm bankaların her biriyle günde bir işlem yapılmasına imkan sağlayabiliyor.

850 merkez bankasından oluşan küresel bir ağ, Bitcoin ağı üzerinden birbirleriyle günlük bazda kesin ödemelerini yerine getirebilir. Eğer her bir merkez bankası yaklaşık 10 milyon civarında müşteri potansiyeline hizmet veriyor olsaydı, bu durum tüm dünya nüfusunu kapsamaya yeterli olurdu.

Yukarıda örneğini verdiğimiz durum, Bitcoin’in kapasitesinin hiçbir yolla artırılamadığı en kötü durum senaryosu olarak verilmiştir. Kuşkusuz Bitcoin’i mimarisinde geriye dönük bir uyumlu hale getirmeye yönelik değişikliklere gerek kalmadan birkaç bin bankanın günlük ödemelerini potansiyel olarak üstlenebilecek kapasiteye getirtebilecek birtakım yollarda mevcuttur.

Bitcoin’in işlem kapasitesi elbette çok önemli. İleride Bitcoin merkezli bir dünyanın temelinde bu özellik yer alacağı için ödemeler açısından tüm dünyanın kapsama altına alınması gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ