Mayıs 2020'de bir süre sonra gerçekleşmesi planlanan Bitcoin'in yarıya indirilmesinin etrafında birçok anlatı bulunuyor.

Bitcoin’in Mayıs Ayında Gerçekleşecek Olan Yarılanması

Mayıs 2020'de bir süre sonra gerçekleşmesi planlanan Bitcoin'in yarıya indirilmesinin etrafında birçok anlatı bulunuyor.

Örneğin, son zamanlarda yapılan bir röportajda Galaxy Digital CEO'su Mike Novogratz, BTC'nin Mayıs ayı blok ödülünün yarıya indirilmesiyle 20.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşma ve hatta aşma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Litecoin'in yaratıcısı Charlie Lee de tahminlerde bulundu ve Bitcoin'in yarılanmadan sonra Litecoin ile aynı modeli takip edebileceğini belirtti.

Bitcoin yarılanması ile ilgili en son yorum, Avrupa'nın önde gelen hisse senetleri ve hisse web sitesi ADVFN'in CEO'su Clem Chambers tarafından yapıldı. Yakın zamanda yapılan bir röportajda, Bitcoin yarılanmasının fiyatlar için "çok açık bir boğa piyasası" üreteceğini belirtti. Buna ek olarak, Bitcoin’in fiyatının şu anda arttığını ve yarılanmadan sonra bile yükselişe devam edeceğini ve hatta aynı yükseliş eğilimini takip edebileceğini belirtti.

Öte yandan, yarılanmada birçok kişinin Bitcoin'in ‘dijital altın status statüsünden bahsetti. Aslında, Bitcoin, 2019'un ikinci yarısında tüm büyük altcoinlerden daha fazla altınla ilişkilendirildi ve anlatı ele alınmaya başladı. Ayrıca, Ocak ayında, altın ve Bitcoin arasındaki korelasyon en yüksek seviyesine ulaştı ve bu da anlatıyı daha da güçlendirdi.

Röportaj sırasında Chambers'e Bitcoin'in dijital altın anlatımı hakkındaki düşünceleri soruldu ve Chambers, buna karşılık Bitcoin'in onu altından daha iyi yapan birçok özelliğe sahip olduğunu belirtti.

Ayrıca Bitcoin'in seyahat ederken altına kıyasla taşınmasının çok daha kolay olduğunu belirtti ve Bitcoin'in şu anda “tercih edilen uçuş varlığı” olduğunu açıkladı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) kıdemli ekonomisti Peter Zimmerman, yakın zamanda Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatı hakkında Bitcoin’in “dijital altın” etkisinden bahsettiği bir makale yayınladı. Bitcoin'in mekaniğinin insanların ona altın gibi davranmasına neden olduğunu iddia ederek, “Kripto para birimi daha değerli olduğunda, hane halkı bunu ücrete harcamak konusunda isteksiz hale gelir. Bunun yerine, birikim yapmayı ve daha yavaş yerleşim sürelerine katlanmayı tercih ediyorlar. Buna 'dijital altın' etkisi diyorum: kripto para birimi daha değerli olduğunda, ajanlar bunu harcanacak para yerine depolanacak bir varlık olarak görürler” ifadesini kullanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ