Bu ayın başlarında 6.400 dolara hızlı bir düşüşün ardından, Bitcoin (BTC) geçen hafta sonu 7.700 dolara kadar yükselen güçlü bir toparlanma gördü.

Bazıları bunun 2019'un ilk yarısında kripto para endüstrisini canlandıran boğa piyasasına dönüşün bir öncüsü olduğunu söylese de, analistler yükselişin çok erken olduğunu söylüyor. İşte nedeni.

Bitcoin Zikzak Çiziyor

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, Bitcoin, boğalar kripto para birimi endüstrisini bir boğa piyasasına geri çekmeye çalışırken, geçen ay iki kez 7.000 dolara ulaştı.

Bununla birlikte, bu girişimler işe yaramadı, BTC'nin yetersiz kalması, yeterli momentum oluşmaması nedeniyle art arda iki kez 7.800 dolar ile 8.100 dolarlık direnci kırmayı başaramadı.

Bunu göz önünde bulundurarak, popüler kripto para birimi tüccarı Mac kısa süre önce bu bölgenin “x2 yıllık ve aylık bir direnç” haline gelmesiyle, Bitcoin'in "yeni bir boğa piyasası" na başlayabileceğini ifade ediyor.

Bitcoin'in henüz daha makro bir perspektiften yükselmediğini öne süren sadece Mac değil.

Hatırlanacağı üzere CryptoThies geçtiğimiz günlerde yerel düşük seviyelerden gelen güçlü toparlanmaya rağmen, MarketGod olarak adlandırılan göstergesinin hala Aralık mumuna bir “sat” sinyali yazdırdığını kaydetti.

MarketGod'un bu makro trendleri Bitcoin fiyatının geçmişinin son altı yılında 4/4 olarak adlandırdığını ve en yeni “satış” sinyalini oldukça güçlü hale getirdiğini, çünkü aylarca daha aşağı yönlü olduğunu ima ediyor.

Gerçekten de, MarketGod göstergesi tarafından aylık bir zaman diliminde son bir "satış" sinyali basıldığında, BTC'nin geçen yılın sonuna kadar 3.000 $'a ulaşan % 50 düşüş olayından önce 2018'in ortasında yer alıyordu.

Bu, bir aylık Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksamalarının (MACD) kısa bir süre önce düşüş gösterdiğini ve mavi (MACD) çizgisinin turuncu (sinyal) çizginin altından geçtiğini belirtmemekte.

 Bu düşüş crossover'ı en son 2018 yılının Haziran / Temmuz aylarında görülmüş ve önceki yılın sonunda görülen % 50'lik düşüşün öncesinde meydana gelmişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ