Bitcoin için belki de en çok merak edilen konular arasında onun saldırılara karşı direnci yer alıyor.

Bitcoin için belki de en çok merak edilen konular arasında onun saldırılara karşı direnci yer alıyor. Böyle bir varlığın saldırılara uğramayacağını düşünmek zaten mümkün değil. Bitcoin tutkunları başına geleceklere karşı hayatta kalabileceği hususunda Bitcoin’in kabiliyetleri konusunda müthiş bir inanç geliştirmiştir.

Kuşkusuz böyle bir inancın geliştirilmesinde haksız da değildir. Arkasında yer alan işlem gücü ve dünyanın dört bir yanına dağıtılmış işlem doğrulayan çok sayıda node’un varlığı Bitcoin’in değişime ve saldırılara karşı dirençli olduğu anlamına gelmektedir. Büyük ihtimalle bu durum hep de böyle kalacaktır.

Konuya vakıf olmayanların çoğu her dijital varlıkta olduğu gibi Bitcoin’in de bir gün kaçınılmaz olarak kırılacağına inanmaktadır. Ancak bu kişilere özellikle Bitcoin’in işleyişini çok iyi bir şekilde incelemeleri gerektiğini tavsiye ediyorum. Bitcoin’in işleyişini çok iyi kavradıklarında kırmanın yani hacklemenin hiç kolay olmadığını açıkça göreceklerdir.

Bitcoin’e çok vakıf olmayanlar için biz yine de hatırlatalım. Bitcoin’in saldırılara karşı direnç oluşturması onun üç özelliğinden kaynaklanmaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse, Bitcoin’in iskeletini sadelik oluşturmaktadır. İkinci özellik olarak büyük işlem gücü sadece ama sadece nu sade tasarımın güvenliğini sağlamak için oluşturlmaktadır. Üçüncü olarak da dağıtılmış node’ların bu durumu değiştirmek için consensus’a yani fikir birliğine varması gerekiyor.

Görüldüğü üzere Bitcoin saldırılara karşı son derece dirençli durumda. Bu durum Bitcoin blokzincirine de yansımış durumda .Şimdiye kadar sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ