Bitcoin küresel servetin çok daha büyük bir payını yakalamak için büyümesini devam ettiriyor.

Bitcoin küresel servetin çok daha büyük bir payını yakalamak için büyümesini devam ettiriyor. Bu büyüme ilerde  kuşkusuz hükümetleri, hizmetleri karşılığında vatandaşlarından yalnızca kendi rızaları karşılığında vergi toplayabilen, giderek daha fazla gönüllü bir örgütlenme biçimine dönüşmeye zorlayabilir.

Bitcoin’in siyasi vizyonu , bünyesinden neşet ettiği şifrepunk hareketinin fikirlerinin daha yakından incelenmesiyle mümkün olabilir. Bakalım nasıl anlaşılıyor.

Güçlü, kırılmaz herkese açık anahtar şifrelemesi ve sanal ağ topluluklarının siber alemde birleşimi, ekonomik ve sosyal sistemlerin doğasında ilginç ve büyük değişiklikler üretecektir. Kripto anarşi anarko kapitalizmin siber alemdeki tezahürüdür. Ulusal sınırların ötesine geçer ve bireylerin karşılıklı mutabakata dayalı ekonomik anlaşmalar yapmaları konusunda özgür kılar.

Kripto anarşi bireyleri internet üzerinde kim olduklarını bilemeyecekleri fiziksel komşularının ve hükümetlerin baskılarından kurtarır. Ayrıca Liberterler için güçlü kripto , hükümetlerden kaçınma yolu sağlar.

Burada geçen anarko-kapitalizm kavramı Avusturya ekolünden Amerikalı iktisatçı Murray Rothbard’ın geliştirdiği siyaset felsefesidir. Özgürlük etiği isimli kitabında Rothbard, liberter anarko-kapitalizmi özgür irade ve öz sahiplik fikrinin mantıksal olarak tutarlı tek bir sonucu olarak açıklar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ