Bitcoin fiyatındaki mevcut artış, 2017'nin ünlü boğa koşusunun kripto topluluğuna hatırlatıyor. Yaklaşan yarılanma olayı da bitcoin'in boğa koşusunun nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Bitcoin’in Son Dalgalanması: 2017 Boğa Koşusu veya Sadece Manipülasyonu Hatırlatıyor mu?

Bitcoin fiyatındaki mevcut artış, 2017'nin ünlü boğa koşusunun kripto topluluğuna hatırlatıyor. Yaklaşan yarılanma olayı da bitcoin'in boğa koşusunun nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Önde gelen kripto para biriminin son boğa koşusu, bitcoin (BTC) fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara ulaştığı 2017'nin yükselişini anımsatıyor. Birkaç BTC yatırımcısı ve analisti, yaklaşmakta olan yarılanma olayını önde gelen kripto para biriminin boğa koşusunun nedenlerinden biri olarak gösterdi. Bitcoin yarılanma etkinliğinin 12 Mayıs'ta gerçekleşmesi planlanıyor ve bundan sonra madencilik ödülü yarıya indirilecek.

Merkez bankaları tarafından açıklanan son teşvik paketleri de bitcoin artışında rol oynadı.

Şu anda, küresel ekonomi devam eden salgın hastalıklar ve merkez bankaları şirketi canlandırmaya yardımcı olmak için çeşitli teşvik paketleri açıkladı. Merkez bankaları tarafından yapılan bu eylemler, bitcoin fiyatının artmasında da rol oynamıştır. Küresel Makro Yatırımcı Raoul Pal, BTC'nin fiyatının önümüzdeki üç ila beş yıl içinde 1 milyon dolara ulaşabileceğini öngördü. Yarılanma, tahminin arkasındaki ana neden olmasa da, potansiyel bir hızlandırıcı olabilir.

Yarılanma BTC fiyatını nasıl etkiler?

 Bitcoin yarılanması dört yılda bir gerçekleşiyor ve bu da madencilik ödülünü yarıya indiriyor. Bu işlem, yeni tokenların oluşturulma hızını azaltıyor. Bu, bitcoin'in böyle bir olaya üçüncü kez girmesi anlamına geliyor. Geçmişte, her bir yarılanma olayını bitcoin fiyatında bir artış izledi. Dünyanın önde gelen kripto para birimi, 2012 yarılanma etkinliğini takiben yılda 12 dolardan 1.000 doların üzerine çıktı ve 2016 yarılanma etkinliğinden sonra yaklaşık % 1,000 arttı. Tarih kendini tekrarlarsa, yarılanmayı takiben bitcoin'in fiyatı büyük bir artışa tanık olabilir. Bununla birlikte, 2012 yarılanma etkinliği sırasında, bitcoin adı hala yayılıyor, bu da piyasaya birçok yeni yatırımcı çekti, ancak mevcut durum aynı olarak adlandırılamaz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ