2019, dijital varlık endüstrisi için önemli bir yıl oldu, sadece kripto para piyasası için değil, aynı zamanda sektör için de bir kilometre taşı olan CBDC'lerden bahsetti.

Bitcoin’in SoV Özellikleri CBDC’nin Etkisini Azaltabilir

2019, dijital varlık endüstrisi için önemli bir yıl oldu, sadece kripto para piyasası için değil, aynı zamanda sektör için de bir kilometre taşı olan CBDC'lerden bahsetti.

Son zamanlarda yapılan bir röportajda, Quantum Economics'in Kurucusu Mati Greenspan, CBDC'lere ve 2020'de Bitcoin'in fiyatını artırabilecek olaylara değindi. Greenspan'a göre yarılanma, Bitcoin'in madencilik ödülü yarıya inerken geçmişte kral koinin fiyatını etkiledi ancak bu durum varlıkların değerlemesini yönlendiren önemli faktörlerden biri değil elbette.

Greenspan ayrıca Bitcoin’in yarılanmasının merkezi hükümetlere kendi CBDC'lerini başlatmaları için daha fazla baskı yapacağına inanıyor ve şöyle diyor:

“CBDC'den korkuyorum çünkü bunların merkezi hükümetler tarafından bir araç olarak kullanılabileceğine inanıyorum. Onlar Bitcoin ile kaçınmaya çalıştıklarımız ve onlara savaşma aracı veriyor ve bunu vermek yerine özgürlüğü de ortadan kaldırıyor. ”

Bununla birlikte, Greenspan, merkez bankalarının çoğunluğunun, Çin’in yanı sıra, yakın vadede kendi CBDC'sini başlatmak için gerekli kaynaklar ve teknik yeteneklerle donatılmadığına inanıyor.

Bununla birlikte, Greenspan, CBDC'lerin gelecekte Bitcoin'i tamamen görevden almayacaklarını iddia etmeye devam etti.

CBDC'lerin çoğunun fiat para birimlerinin yerini alması bekleniyor, ancak bunlar için ilke ve para politikaları aynı kalacak. CBDC'ler, blockchain tabanlı bir sisteme olan ihtiyacı teşvik edecek ve diğer özel dijital ödeme sistemlerinin de yerini alması bekleniyor.

Bitcoin'i etkilemeyebileceği gerçeği, Bitcoin'in zaten etkili bir ödeme sistemi olarak argümanını kaybetmesi ve dünyanın en büyük kripto para biriminin giderek bir yatırım aracı olarak görülmesidir.

Geçtiğimiz yıl boyunca, Bitcoin’in bir değer deposu varlığı olarak imajı iyileşti ve kullanıcılar yalnızca bir yatırım amacıyla kripto ekosistemine dalış yaptılar. Türev piyasasında kurumsal ve perakende yatırımcıların yükselişi, Soco statüsüne ulaşan Bitcoin'in en iyi örneğidir.

Para olarak Bitcoin önemini vurgulayan birçok tartışmaya rağmen, şu anda herhangi bir para politikası bulunmadığından Bitcoin'in fiat para birimlerinin yerini alması zor olacaktır.

Aslında, Grayscale Investments'ın CEO'su Barry Silbert, CBDC'lerin tanıtımının sonunda Bitcoin gibi merkezi olmayan varlıklara daha fazla güç sağlayabileceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“CBDC, esasen her finansal kurumun CBDC'leri güvenli bir şekilde depolamak ve işlemek zorunda kalabileceği finansal sistemlerin operatörlerine büyük miktarda yatırım tetikleyecek ve tahmin edin, eğer bu altyapıyı inşa ederse, aynı altyapının ne için kullanılabileceğini tahmin edin: Bitcoin gibi merkez dışı banka dijital para birimleri. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ