Önce ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı ve ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Çin’de olduğu gibi Bitcoin’in yasaklanmayacağını duyurdu.

Önce ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı ve ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Çin’de olduğu gibi Bitcoin’in yasaklanmayacağını duyurdu. Bu gelişmenin ardından Bitcoin fiyatları artışa geçti ve 55 bin doları aştı. Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise 1 trilyon doları geçti. Yazının kaleme alındığı saatte toplam kripto para piyasasının değeri ise 2.3 trilyon dolar. Bu değer yılın ilk gününde 0.77 trilyon dolar seviyesindeydi.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Bitcoin’deki değer artışı küresel ekonomik kriz beklentilerinin arttığı günlerde gelmesi dikkat çekti. Çin merkezli emlak şirketlerindeki aşırı borçlanma ve bilançolarındaki bozulma küresel sistemdeki riskleri artırıyor. Benzer şekilde ABD Hükümetinin de borç seviyesi tarihin en yüksek değerine çıktı. Şu sıralar ABD Hükümetinin mali açıdan iflas edebileceği iddia ediliyor. Dolayısıyla küresel kriz riski artarken yatırımcılar, Bitcoin ile bilançolarını çeşitlendirme yoluna gidiyor.

Ünlü araştırma şirketi Glassnode’nin yaptığı çalışma yatırımcıların Bitcoin üzerinden aldıkları pozisyonu ortaya seriyor. Bilindiği üzere Bitcoin’in toplam arzı 21 milyon ile sınırlı. Yıllık Bitcoin arzı ise 330 bin civarında. Glassnode, son 7 aylık süreç içerisinde uzun pozisyonda tutulan Bitcoin sayısının 2.35 milyona çıktığını hesapladı. Aynı dönemde kazılan Bitcoin sayısı ise 180 bin adet civarında. Yani piyasaya sürülen Bitcoin’lerin 13 katı kadarı sıcak piyasadan çekilerek soğuk cüzdanlara transfer edildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ