İran Merkez Bankası'nı yakan protestocuların haberleri Pazar günü haber bültenlerini süsledi. Haber, özellikle Bitcoin maksimalistleri ve altın meraklıları arasında büyük oranda olumlu tepkilerle karşılandı.

Bitcoin İran

İran Merkez Bankası'nı yakan protestocuların haberleri Pazar günü haber bültenlerini süsledi. Haber, özellikle Bitcoin maksimalistleri ve altın meraklıları arasında büyük oranda olumlu tepkilerle karşılandı.

Ancak, daha fazla araştırma yapıldıktan sonra, yakılan bankanın aslında daha küçük bir bölge bankası olan Bank Melli'nin bir şubesi olduğu anlaşıldı. Bu karışıklık, İran altyapısı hakkında genel bir bilinçsizlikten kaynaklanıyordu.

İran'da Sivil Huzursuzluk

Merkez Bankası'nın yakılması kadar önemli olmasa da, eylem yine de önemli. Protestocular, merkezi hükümetten gelen yakıt maliyetlerindeki son artışa tepki gösteriyorlardı. Onlar ayrıca, mevcut rejimin, Ayetullah Hamaneyni'nin yetkilerinin ortadan kaldırılmasını istiyordu.

Protestolar, protestocuların Irak ve Kuveyt'teki sokaklara götürdüğü bölgedeki genel siyasi huzursuzluğu yansıtıyor. Protestoların ortasında son haftalarda 300'den fazla kişi hayatını kaybetti.

İnsan Hakları ve Devlet Yolsuzluğu

Göstericilerin genel bakış açısı devletin yolsuzluğuna karşı bir direnç aslında. Küresel olarak birçok Bitcoin inananı, kaosun devlet otoritesinin reddedildiğinin bir işareti olduğuna inanıyor olsa da, aslında bunun tersi geçerli.

Çoğu protestocu daha fazla finansal özgürlük ya da bir tür keyfi özerklik istemiyor. Bunun yerine, çoğu basit insan hakları, devlet yolsuzluğu ve ulusal komiteler tarafından daha az fiyat artışı arıyor.

Batı taraftarı protestocular, genel para akışı ve ekonominin durumu ile daha fazla ilgilenme eğilimindeler. Özellikle Bitcoin maksimalistleri, devlet kontrolünden bağımsız bir para birimiyle sonunda ekonomi için gerçek bir istikrarın sağlanacağına inanıyor.

Bu bakış açısı, batı dünyasının çoğunda mevcut merkez bankacılığı politikalarının neden olduğu enflasyonist baskılarla desteklenmiş vaziyette. Nicel gevşetme, negatif faiz oranları ve genel bir para birimi tüketiciler için artan korku yarattı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ