Bitcoin işlem ücretlerinin bu dönemde düşük olmasının sebebi

Bitcoin İşlem Ücretlerinin bu dönemde düşük olmasının sebebi

Bitcoin ağındaki nispeten yüksek işlem ücretleri geçtiğimiz yıl önemli bir Bitcoin problemi olarak gündemdeydi ancak bu ücretler 2018'e gelindiğinde düşme eğilimine girdi.  CoinMetrics verilerine göre, Bitcoin madenciliği ile uğraşanlar ilk zamandan farklı olarak, Bitcoin'i artık üçte birinden daha azını topluyorlar.

Zincir içi işlemlerin maliyetindeki bu düşüşe neden olan şey nedir? Az işlem az maliyet  Bitcoin’i belirli bir kitlenin kullanımında bırakmaz mı? Ya da Bitcoin’in amacı hızlı transfer ve bankaların aldıkları işlem ücretlerine karşı yaratılmamış mıydı?

İşlem ücretleri 2017 yılının başında 0,30 dolar  yıl sonunda 40 dolar!

2017'de Bitcoin Blockchain üzerindeki hızı yavaşlatan sıkışıklık, özellikle de yılbaşı yoğunluğunda spekülatif ilgi yıl boyunca artmaya devam etmesi nedeniyle blok alan üzerinde çok etkili oldu.

CoinMetrics'e göre, bitcoin  hareket ücretleri 2017 yılına 0,30 dolarla başladı, ancak sonunda Aralık ayında 40 doların üzerine çıktı. Kasım ayının ortasından Aralık ayı ortasına kadar bir ay boyunca süren fiyat artışı nedeniyle, ilk kez Bitcoin satın alanlar işlem ücretlerinde ne kadar ödeme yaptıklarına dikkat bile etmediler.

Bitcoin’in varlığı etrafındaki spekülatif çılgınlık 2018 yılında biraz yatıştırıldığından, Bitcoin alış verişlerindeki işlemlerin sayısı da azaldı. Blockchain'den alınan verilere göre, mempool'a saniye başına eklenen işlemlerin sayısı Aralık ayındaki en yüksek seviyelere göre yaklaşık yüzde 50 oranında azaldı. Mem havuzuna saniye başına eklenen işlemlerin sayısı, Mayıs 2016 ile aynı seviyededir. İşlem ücretleri Bitcoin alışverişi ile belirlendiğinden düşen bit fiyatının ABD doları cinsinden işlem ücretlerinde bir düşüş anlamına gelmesi de mümkündür.

İşlem Ücretlerinde Etkisi Olan  Diğer Faktörler

İşlem ücretlerinde düşüşün ardında yatan sebepler oldukça basit gözükse de bu sisteme etki eden başka faktörlere de bakmak gerekir.

Sosyal medyada paylaşılan bir açıklamada , blokların bulunduğu frekansı artıran büyük miktarda yeni karma gücün çevrimiçi hale geldiği yönündedir. Bu, ağın kapasitesini etkili bir şekilde artıracaktır.

BitGo mühendisi Mark Erhardt geçtiğimiz günlerde Twitter'da yaptığı bir açıklamada Bitcoin, madencilik zorluğuna ilişkin ayarlamaların sadece iki haftada bir yapılması nedeniyle dakikada 10 bloktan daha hızlı bir hızda çalışıyor. Neredeyse her zorluk düzeltme periyodu boyunca Bit-kor ağına daha fazla hash gücü eklenince, blokların çıkarıldığı hız artar ve zorluk bir kez daha yeniden ayarlanıncaya kadar devam eder.

Günlük olarak çıkarılan daha fazla blok yoluyla blok alanının arzının artmasına ek olarak, blokaj zincirinin işlem yaratmak isteyenler tarafından nasıl kullanıldığına dair etkinlik geliştirmelerinin sayısı da mümkün olmuştur.

İşlem ücretlerinin düşmesinde  Segwitt etkili mi?

 Bitcoin yazarı ve araştırmacı David Harding son zamanlarda bu konuyla ilgili kaleme aldığı bir makalede işlem ücretlerini azaltmanın bazı yöntemleri arasında işlem toplama, ayrılmış tanık (SegWit), dinamik ücret tahmini ve UTXO konsolidasyonu sayılabilir.

İşlem toplama,  bir zincirleme işlem aracılığıyla, bir ödeme birden fazla alıcıya gönderildiğinde gerçekleşir. 2017 yılının Kasım ayından itibaren belirgin bir artış da dahil olmak üzere, 2017 boyunca toplu işleme kullanımında bir artış olduğunu göstermektedir. Harding tarafından yazılan bir başka makale, bu tekniğin, işlem ücretinin yüzde 80'e varan oranda tasarruf sağlayabileceğini gösteriyor.

Herkes için işlem ücretlerini azaltmanın bir başka yolu, blok boyutu sınırını dolayısıyla blok alanının arzını arttıran yumuşak çatal SegWit'i kullanmaktır. Kullanıcılar özelliğin avantajlarından yararlanırsa, blok boyutu sınırına yapılan bu artış sağlanır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ