Bitcoin on yıllık bir başlangıcını başarıyla tamamladı ve en önemli olaylardan biri olan yarılanma sürecine bir kez daha girdi.

Bitcoin İşlemleri

Bitcoin on yıllık bir başlangıcını başarıyla tamamladı ve en önemli olaylardan biri olan yarılanma sürecine bir kez daha girdi. Tüm topluluk zaten bu etkinliği dört gözle beklerken, Bitcoin’de - gizlilikte ortaya çıkacak bir sonraki büyük değişime dikkat etmeye başlamış olanlar var.

Şimdi, Bitcoin'in temel katmanındaki gizliliğin önemi yeni bir konu değil, ancak ortaya çıkardığı tartışma kripto pazarında tartışılan sıcak konu haline geldi. Bitcoin gizlilik sütunundaki son haberler, Blockstream geliştiricisi - Pieter Wuille - son teklifin yayınlandığını açıklayan Schnorr / Taproot ile iliği olarak şu ifadelere yer veriyor:

“Bu, bu belgelerin Schnorr ve Taproot'u Bitcoin'e entegre etmek için son teklifimiz olduğu anlamına geliyor. Ekosistem tarafından kabul edilip edilmeyeceği ve nasıl olduğu size kalmış.”

Gelişmeleri göz önünde bulundurarak, bir tüccar ve pazar analisti olan Bitcoin Jack, bir dizi Tweet'de konuyla ilgili görüşünü paylaştı. Jack özellikle “Schnorr şifreleme şemasının” “blok alanı verimliliği, biraz daha yüksek düzeyde gizlilik ve daha iyi güvenlik” gibi Bitcoin protokolünde iyileştirmelere izin vereceğini belirtti. Ancak, “Bitcoin işlemlerini özel hale getirmeyecek.”

“Beğen ya da beğenme, gizlilik benimsenmesi için eksik olan önemli bir özelliktir. Bu olmadan para izlenebilir ve örneğin önemli rekabet bilgilerini bir kenara bırakabilir. Sağlam para sadece zor ve egemen olmakla kalmaz, aynı zamanda sahip olduklarımı ve eylemlerimi anlayabilmesi için size veya herhangi bir kuruluşa karşı da dirençli olmalıdır ”

“Görüyorsunuz, Bitcoin ile açık havada yer alıyoruz. Bitcoin protokolü üzerine inşa edilmiş bir çeşit işlem / sahiplik gizliliği sunan bazı protokoller olduğunu anlıyorum, ancak bunlar doğal olarak çözülmesi gereken bir sorunun ikinci katman çözümleridir.”

Schnorr'ın Bitcoin'i özel hale getirmeyeceğini vurgularken, Bitcoin tutkunları, işlemlerin defterde daha az yer kaplamasını ve böylece daha fazla işlemin işlenmesini ve hatta ücretlerin düşürülmesini sağlayacağını ifade ediyor. Ayrıca Schnorr / Taproot'un çeşitli iyileştirmeler getireceği de vurgulanıyor ancak kripto para birimlerinin “engelleri” - “gizlilikle çoğalma” eğilimi göstermeyeceğini açıkladı.

 “Muhtemelen, tam benimsenerek, % 25'e kadar alandan tasarruf etmek ve böylece verimi arttırmak ve ücretleri azaltmak mümkün. Ayrıca işlem türlerini maskeleyecek, örneğin çoklu imza işlemlerine katılan ortak anahtarları etkili bir şekilde koruyacaktır. Bazı işlem bilgilerini gizleyerek, zinciri daha hızlı ve daha az şeffaf hale getirerek geliştirilmiş bir 'gizlilik' katmanı oluşturur ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ