Bitcoin, COVID-19 salgını ile ilişkili pazar rutini dünyayı özüne sarmaya başladığından beri şüphesiz hisse senedi, tahvil ve emtia gibi diğerlerinden daha iyi performans gösterdi.

Bitcoin: İşsizlikle İlgili Makroekonomik Durumda BTC Nereye Gider?

Bitcoin, COVID-19 salgını ile ilişkili pazar rutini dünyayı özüne sarmaya başladığından beri şüphesiz hisse senedi, tahvil ve emtia gibi diğerlerinden daha iyi performans gösterdi. Genelde “riskli” bir varlık olarak görülen Bitcoin, son birkaç yıl içinde muazzam bir büyüme kaydetti, bu varlık sınıfını bir bütün olarak daha geniş bir şekilde benimsemeye katab büyüme.

İlginç bir şekilde, olumsuz haberler ve talihsiz olaylar, satış baskısına ve çoğu hisse senedinin olmasa da birçoğunun fiyatlarında düşüşe dönüşme eğilimindedir, yani makroekonomik haberlerin hisse senetleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bitcoin'in hisse senetleri ile yüksek, ancak kısa bir korelasyonu olduğu düşünüldüğünde, bu aynı zamanda dünyanın en büyük kripto para biriminin getirilerinin makroekonomik haber duyurularıyla sallanabileceği anlamına da gelebilir mi?

Aslında, bu, 'Makroekonomik Haberlerin Bitcoin Getirileri Üzerindeki Etkisi' başlıklı bir araştırmaya göre mümkün

GSYİH, işsizlik, TÜFE ve dayanıklı mallar gibi dört makroekonomik duyuruyu inceleyen araştırma Bitcoin’in bunlardan sadece ikisinden etkilendiğini ifade etti.

GSYİH ve TÜFE ile ilgili haberlerin Bitcoin getirileri ile “istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi olmadığı” bulunmuştur. Ancak dayanıklı mallar ve işsizlikle ilgili haberler Bitcoin getirilerini önemli ölçüde etkiledi.

Bu çalışmanın bulguları, Bitcoin'in, ABD'de artan işsizlikle ilgili korkunç istatistiklerin manşetlere girmesinden sonraki bir haftadan kısa bir süre içinde kanıtlandı.

Ayrıca, çalışma ayrıca şunları kaydetti:

“Tüketici dayanıklılık duyurularına pazar duyarlılığı, Bitcoin'e aynı anda bazı yatırımcılar tarafından riskten korunma olarak muamele edildiğini, işsizlik ve dayanıklı tüketim malları ile ilgili olumlu duyurular sırasında Bitcoin getirilerindeki düşüşleri gösteriyor”

Bitcoin, “güvenli liman”, “ilişkisiz”, “spekülatif bahis” veya “yatırım riskinden korunma” gibi bir anlatı çatışmasına yabancı değil. Şimdiye kadar, Bitcoin hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdi; ancak buna rağmen, S & P500 ile korelasyon yukarı doğru hareket ettiği ortaya çıktığından hala Wall Street'teki büyük hareketlere karşı duyarlı olmaya devam ediyor.

 Ayrıca, Binance Research son zamanlarda 2020'nin ilk çeyreğinde Bitcoin ve ABD hisse senetleri arasında 'orta' derecede pozitif bir korelasyon bulmuştur. Bununla birlikte, bu yüksek korelasyon katsayısının orta ila uzun vadede devam etmesi çok düşük bir ihtimaldir. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ