Jamie Dimon, Bitcoin ve diğer kamuya açık planların, yasadışı faaliyetlerle bağlantılı Ponzi planları olduğuna inanıyor.

Bitcoin: JPMorgan CEO

Jamie Dimon, Bitcoin ve diğer kamuya açık planların, yasadışı faaliyetlerle bağlantılı Ponzi planları olduğuna inanıyor.
Ancak Dimon, uygun düzenleme ile stabilcoinlerin sorunlu olmayacağına inanıyor.
JPMorgan başkanı Jamie Dimon, bir kez daha Bitcoin ve piyasadaki diğer kripto para birimlerine tepki gösteriyor. 21 Eylül Çarşamba günkü kongre ifadesinde Jamie Dimon, ABD'li bir milletvekili kendisine dijital varlıkları eleştirme geçmişini sorduğunda, sözlerini kesmeden konuya açıklık getirdi. Buna yanıt veren Dimon şunları söyledi:

Bitcoin gibi para birimi olarak adlandırdığınız kripto jetonları konusunda büyük bir şüpheciyim. Bunlar merkezi olmayan Ponzi planları… ve bunun herkes için iyi olduğu fikri inanılmaz. Bu odada oturup bir sürü şey hakkında konuşuyoruz ama 2 milyar dolar kayıp. Her yıl 30 milyar dolarlık fidye yazılımı, AML, seks ticareti, hırsızlık… bu tehlikeli.

Bu, Dimon'dan kripto para birimleri için gelen en son eleştiri ama kesinlikle ilk değil. 2017'de JPMorgan CEO'su Bitcoin'i "dolandırıcılık" olarak nitelendirdi. Dimon, Bitcoin'in büyük bir eleştirmeni olmasına rağmen, bankası JPMorgan, müşterilerine Bitcoin ve diğer kripto para birimi fonlarına erişim sunan ABD'deki en büyük bankacılık kurumlarından biridir.

Bu ikili oyunu dile getiren Twitter katılımcılarından biri şunları yazdı: “Jamie Dimon gerçekten fikirlerini/inançlarını belirtmeli. Anlatımı zorlayan bir ikiyüzlü gibi geliyor kulağa. JPM gerçekten bunun bir Ponzi Planı olduğuna inansaydı, etik kurulları yatırımcıların herhangi bir dijital varlığa dahil olmasına izin verme konusunda aynı fikirde olmazdı”.

Jamie Dimon Blockchain ve Stablecoin'lerde

Jamie Dimon, halka açık kripto para birimlerinin en büyük eleştirmenlerinden biri olmasına rağmen, onu destekleyen blockchain teknolojisi konusunda oldukça iyimser. Dimon, finansal hizmetlerde blok zincirin faydaları konusunda oldukça iyimser.

JPMorgan, anlık sınır ötesi yerleşimler için yerel blok zincirini yerel para JPM Coin ile birlikte devreye aldı. Son birkaç yılda, JPM Coin sınır ötesi yerleşimlerde milyarlarca dolar yönetti. Ayrıca Wall Street bankası, “diğer finansal kurumların yüksek kaliteli teminat kullanarak kısa vadeli krediler almasına izin veren gün içi geri alım anlaşmaları” yürütmek için blok zinciri teknolojisinden de yararlanıyor.

Dimon, blockchain ile birlikte stabilcoinler hakkında olumlu bir görüşe sahip. Bunlar özellikle ABD Doları veya diğer fiat para birimlerinin değerine bağlı dijital varlıklardır. Dimon, uygun düzenleme ile stabilcoinlerin sorunlu olmayacağına inanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri ajansları, ülkede faaliyet gösteren sabit paraları yakından izliyor. Bu haftanın başlarında, House Financial Services Committee, TerraUSD gibi algoritmik stabilcoinlere iki yıllık bir yasak getirme önerisinde bulundu. TerraUSD (UST) stablecoin'i, kardeş tokeni LUNA'nın ticaretiyle desteklenen ABD Doları'na 1:1 oranında sabitlendi. Ancak bu yılın başlarında, tüm Terra ekosistemi çöktü ve 40 milyar dolardan fazla yatırımcının servetini aşındırdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ