El Salvador Başkanı Nayib Bukele, son aylarda dipten satın almayı alışkanlık haline getirdi, ancak bitcoin'in fiyatı düşmeye devam ediyor.

Bitcoin Kayıplarını Arttırırken El Salvador
  • El Salvador'un bitcoin rezervleri, piyasa satışları sebebiyle 6 haftada yaklaşık 20 milyon dolar kaybetti
  • Ülkenin merakla beklenen bitcoin tahvilleri, muhtemelen piyasa koşulları düzelene kadar beklemede.

El Salvador, bir yıl önce dünyanın en büyük kripto para birimini yasal değişim aracı olarak olarak tanıyacağını açıkladığından beri tahmini 2.301 bitcoin biriktirdi. 

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, son aylarda “dipten satın almayı” alışkanlık haline getirdi ve genellikle daha düşük fiyatlara kilitlenme konusunda övünmek için Twitter'a gitti. Bukele'nin son Twitter güncellemesi sırasında, ülkenin bitcoin rezervleri yaklaşık 71,4 milyon dolardı.

Ancak son piyasa koşulları, Bitcoin fiyatını daha da aşağı çekerek El Salvador'un varlıklarını yaklaşık 52 milyon dolara düşürdü. 

El Salvador, başlangıçta Mart 2022'de piyasaya sürülmesi planlanan, merakla beklenen “volkan tahvillerinin” ihracını ertelemeye devam ederken, satış gerçekleşti. Ülke, El Salvador'un yatırımlarını finanse etmesi beklenen 1 milyar dolarlık arzı ertelemeyi seçti. Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, piyasalardaki türbülansın ardından “Bitcoin City” dedi. 

Tahviller büyük ölçüde Orta Amerika ulusunun finansman ihtiyaçlarını karşılama konusundaki son umutlarından biri olarak görülüyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador'un bitcoin deneyinin sürdürülebilirliği konusundaki endişelerini dile getirdi ve kredi ödemelerini onaylaması pek olası değil. Dünya Bankası ayrıca, Haziran 2021'de ilk kez duyurulduğunda, bitcoin benimseme planlarıyla ülkeye yardım etmeyi de reddetmişti. 

El Salvador'un Ocak 2023'te vadesi dolacak 800 milyon dolarlık bir tahvili var. Temmuz 2021'de, derecelendirme kuruluşu Moody's ülkenin borç notunu CAA1'e indirdi, yani kredilerde temerrüde düşme riski altında olduğu düşünülüyor. 

Bukele'nin duruma ışık tutan çeşitli tweetleri sayesinde kamuoyunun algısı da bozuluyor . Bukele, cep telefonunda El Salvador adına bitcoin ticareti yaptığını başka bir tweet'te itiraf etti.

Stifel Financial Corp'ta gelişen piyasalar bağımsız araştırma başkanı Nathalie Marshik, tweetler sırasında Blockworks'e “Bu tür davranışlar yardımcı olmuyor, gerçekten anlamadığını ya da umursamadığını gösteriyor” dedi. “Muazzam finansman ihtiyaçlarınız var ve vergi mükelleflerinin parasını günlük bitcoin ticareti yapmak için mi kullanıyorsunuz? Bundaki strateji nedir?”


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ