Üç ABD milletvekili Altın Standardı Yasa Tasarısını tanıttı.

Bitcoin: Kongre, USD Değerini Dengelemek İçin "Altın Standardı Yasa Tasarısı"nı Sunuyor - BTC Fiyatını 30.000$

Üç ABD milletvekili Altın Standardı Yasa Tasarısını tanıttı. Tasarı geçerse, Doların idaresini destekleyen ekonomide bir değişiklik yapacak.

Amerika Birleşik Devletleri şu anda fiat para birimi ile sınırda, Dolar 80 yıllık hakimiyetindeki en varoluşsal tehditlerinden biriyle karşı karşıya. Doların değerini geri kazanmasına yardımcı olmak amacıyla, Alex Mooney, Andy Biggs ve Paul Gosar'ın da aralarında bulunduğu üç Amerikalı yasa koyucu, ABD Doları için Altın standardını yeniden tesis etmeye yardımcı olacak bir yasa tasarısı çıkardı.

Altın standardı, standart ekonomik hesap biriminin sabit bir altın miktarına dayandığı bir parasal sistemdir. 1870'lerden 1920'lerin başlarına ve 1920'lerin sonlarından 1932'ye kadar uluslararası para sisteminin temeli olduğu için altın standardının Amerika Birleşik Devletleri'nde ve tüm dünyada popüler olduğu bir dönem vardı.

Milletvekilleri, Altın'ın istikrarının ABD dolarının değerindeki sürekli düşüşü yumuşatmaya yardımcı olabileceğine inandıkları için bu döneme geri dönmek istiyorlar. Kabul edilirse, hem ABD Hazinesi hem de Federal Rezerv'in yeni sisteme uyum sağlamak için iki yılı olacak ve muhtemelen diğer ülkeler tarafından da benimsenebilecek yeni bir hız belirlemelidir.

Son birkaç yıldaki ekonomik gerileme, ABD de dahil olmak üzere birçok ülkeyi büyük bir mil geride bıraktı. COVID-19 salgınına eşlik eden enflasyonist dalgalanma ve buna eşlik eden doların palyatif olarak ortaya çıkması, Doların satın alma güçlerini büyük ölçüde zayıflattı.

Raporlara göre Dolar, son 23 yılda değerinin yaklaşık yüzde 40'ını ve 1913 Federal Rezerv Yasası'nın yürürlüğe girmesinden bu yana satın alma gücünün yüzde 97'sinden fazlasını kaybetti.

Bitcoin İçin Altın Standardı Çıkarımları

ABD Dolarının mevcut durumu, eski ABD Başkanı Donald'ı, fiat para biriminin dünyanın rezerv para birimi statüsünü kaybedebileceğini söylemeye itti ve bu yorum, finans dünyasındaki uzmanların pek çok değişikliğini beraberinde getirdi.

Altın standardının şu anda uygulanmakta olandan daha iyi bir sistem olduğuna inanan bazı uzmanlar olsa da, farklı çevrelerde Bitcoin'in (BTC) de bu geçişten yararlanabileceği yönünde devam eden bir yaygara var.

Kongre üyesi Mooney yaptığı açıklamada, "Altın standardı, Washington'un sorumsuz harcama alışkanlıklarına ve yoktan var edilen paraya karşı koruma sağlar" dedi.

Fiyatları bürokratların içgüdüleri yerine ekonomi şekillendirirdi. Artık Amerikan aileleri, şirketleri ve ekonomi bir bütün olarak Federal Rezerv'in ve pervasız Washington müsriflerinin insafına kalmayacaktı.

Altın standardı şimdilik bir çözüm olarak görünse de, MicroStrategy Incorporated firmasının yakın zamanda daha fazla Bitcoin birimi satın aldığı Michael Saylor gibi savunucular, Bitcoin'in dünya için bir rezerv para birimi olarak hizmet edecek teknolojik temele sahip olduğuna inanıyor.

Bu arada, Altın standardına yönelik yaygara, Bitcoin'in fiyatını yükseliş yönünde etkilemese de, kesinlikle uzun vadede bir fiyat artışı sağlama potansiyeline sahip.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ