Hepimiz Bitcoin'in duygusal olduğunu biliyorduk, değil mi?

Bitcoin, bu hafta başında kaydedilen son fiyat artışının ardından Korku ve Açgözlülük endeksinde “Açgözlülük” seviyelerine taşındı. Fiyat yükselmeye ve önce 8.000 $ 'ın üzerine, sonra 8.500 $' ın üzerine çıkmaya devam ettikçe, piyasa yükselişe geçti.

Arcane Research'ün son araştırma raporuna göre, Bitcoin pazarı Korku ve Açgözlülük endeksinin yarısında ilerledi ve pazarın “sürekli olarak yükselişe geçtiğini” gösteriyor.

Tatil sezonundaki durgun düşüşler, büyük ölçüde ABD Ordusu sayesinde bu ayın başlarında geri alındı. İran komutanı Qasem Soleimani'ye 3 Ocak'ta yapılan drone saldırısı, Bitcoin, altın ve şaşırtıcı bir şekilde petrol artışı zemini ile güvenli bir liman yükselişine neden oldu. Bu, Bitcoin'in Aralık ayındaki uykusundan uyanmasına izin verdi ve şimdi 9.000 dolarlık işareti kırmaya hazır görünüyor.

Aralık tatilinden önce Çin, Bitcoin’in fiyatı konusunda bir sıkıntı yaşadı. Çin yuanının dijital versiyonunun geliştirilmesi, Pekin'in 25 Ekim'de Bitcoin fiyatındaki en büyük tek günlük kazanca yol açan bir gelişme olan Blockchain teknolojisini kucakladı.

Sonra, fiyat ve duyarlılık dönüşü başladı. Haftalar sonra, Çin kripto çöküşüne yeniden başladı ve borsaların Çin ofislerinin kapatıldığı söylentisi ile fiyat düştü. Bitcoin’in 9.500 doların üzerine taşınmasından bir ay sonra, kripto para birimi Mayıs 2019'dan bu yana en düşük değeri olan 7.000 doların altına düşüyordu.

Söylemeye gerek yok, Korku ve Açgözlülük Endeksi Çin ile ilişkili FUD sırasında ölçek dışına çıkıyordu. Bitcoin'in şu anki açgözlü durumu, Çin'in ön ve merkez olduğu Ekim ayı sonlarından beri görülmedi. Çin kripto çöküşü, endeksi 2019'un son çeyreğinin daha iyi bir kısmı için korktuğu bir duruma itti.

Bu son üç aydır yükseliş eğilimlerinin ilk göstergesidir.

'Açgözlülük duyguları'nın son gelişmesi kısa sürdü. Sadece Çin pompasıyla sınırlı, korku haftalar içinde devraldı, ancak rapor bu eğilimin “daha sürdürülebilir” olduğunu, Aralık'taki en düşük seviyelerden beri görülen “istikrarlı yükseliş” ile aynı olduğunu gösteriyor.

Açgözlülük, 2019'da Libra duyurusu sırasında en yüksek noktadaydı. Yine kısa ömürlü olan Facebook, fiat destekli dijital para birimi projesini açıkladı ve Bitcoin’in 18 ayın en yüksek seviyesini 13.800 $ 'a çıkarırken, endeks artışını 90'ın üzerinde "Aşırı Açgözlülük" işaretine yakın gördü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ