Bitcoin: Kripto Para Birimi mi Yoksa Sanal Emtia mı?

Birisi "Kripto para birimi" teriminden bahsedince zihninizde pek yer edinemez, ancak Bitcoin'i hemen düşünürsünüz. Sonuçta Bitcoin; en pahalı ve en iyi bilinen dijital para birimi. Piyasalara hızlıca göz atarsanız, size popülaritesinin kısa sürede azalmadığını gösterecektir.

Bununla birlikte, Allianz Ekonomi Baş Danışmanı Mohamed El-Erian'a göre, dünyanın en ünlü para birimi olan kripto bile bir para birimi değildir, daha çok bir emtiadır.

"Bir para birimi, öngörülebilir bir değer deposu görevi görüyor ve değeri oldukça dengeli bir değişim aracı olarak hizmet ediyor. Bitcoinler henüz yok, hala istikrar bulmaya çalışıyorlar, bu yüzden para birikiminden çok daha fazla bir mal var" diye
bugün Singapur'da düzenlenen 2017 Barclays Asia Forumu sırasında CNBC'ye açıkladı.

Buna ek olarak; El-Erian geçen ay Bitcoin ticaretteki değerinin 2000 dolar ile 4000 dolar arasında olması gerektiğini söylemişti. Onun yorumları, olumsuz bir etki yarattı. Bitcoin para birimi şu an 6000 doların üstünde işlem görüyor. Bitcoin, sadece bu yıl % 500 'lük bir büyüme gösterdi.

Her ne kadar çoğu kripto para birimi hem büyük şirketlerin hem de hükümetin dikkatini çekiyor olsa da, Bitcoin hala hem olumlu hem de olumsuz en büyük tartışmaları yaşatmaktadır. PayPal'ı kuran milyarder Peter Thiel, Bitcoin'in "büyük potansiyele" sahip olduğunu ve insanların "onu hafife aldığını" söylemiştir. JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon dijital para birimini "dolandırıcılık" olarak belirtti.

Bu yorumlara rağmen; dünyanın en büyük vadeli işlem borsası olan CME, Bitcoin vadeli işlemlerini bu yılın sonuna kadar tanıtma planlarını açıkladı . Bu hareket, Bitcoin ETF'lerinin geliştirilmesinde yeni kapılar açabilir ve bu da ilgili bireyler için daha fazla yatırım olanağı sağlayabilir.

Ancak El-Erian hâlâ ikna olmadı:

"Uzun vadede benim en büyük endişem şu: Bitcoin'i benimseme ile ilgili fiyatlandırma varsayımı gerçeğe uygun mudur? Yatırımcıların Bitcoinleri birkaç aylığına tutup tutmadıkları sorulması gereken bir konudur "dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ