Teşviklerin ekonomi piyasalarında son derece önemli bir yeri bulunuyor.

Bitcoin, Kripto Para Birimleri ve Teşvikler

Teşviklerin ekonomi piyasalarında son derece önemli bir yeri bulunuyor. Bitcoin ve kripto para piyasasında ise teşvik konusunu belirleyen ana unsur ise açıkçası topluluklar. Burada önemli farklılıklar da karşımıza çıkar. Örneğin, komisyonlu çalışıyorsak, daha çok çalışmaya başlarız. Benzin fiyatı artış gösterirse daha az araba sürmeye başlarız.

Teşviklerin menfaatleri ortaya çıkarması gibi bir durum bulunur. Örneğin akşam yemeğimizin soframıza gelmesi kasabın, meyve suyu imalatçısının veya fırıncının iyilikseverliğinden değil, kendi menfaatlerine bakışlarından kaynaklanmaktadır. Belki çoğumuza garip gelecek ama dünyamızı döndüren temel şey bireysel çıkarlar. Ancak bu gerçek genelde göz ardı edilir.

Teşvikler herkesin ihtiyacına göre veya herkesin kabiliyetine göre şekillenmez. Zira eğer bu şekilde şekillenirse bir sistem olarak ele alındığında verimsizlikten kitlesel açlığa kadar bir çok probleme neden olur. Piyasaya dayanmayan herhangi bir sistemde kişisel dürtülerin genelde verimlilikte uzaklaştığına şahit oluruz. Bu bağlamda Bitcoin ve kripto para piyasasında verimliliğin ana nedeninin piyasanın gerçekliğine bağlı olduğunu tespit ederiz.

Teşvikler bireylerin hamleleri için heyecan yaratır. İnsanlar kendilerini mümkün mertebe zengin edecek ne  varsa onu yapmaya çalışan karmaşık bir duygu dünyasına sahip varlıklardır. Bitcoin ve kripto para piyasasına yönelimin altında da bu dürtünün yattığın açık bir şekilde söyleyebiliriz.

Teşvikler piyasada kazançlı çıkanları ödüllendirirken kaybedenler için bir ceza sistemine dönüşebilir. Bu yüzde teşvikler çok çalışmaya ve ilerlemeye ilham verirler. Bitcoin’i bir devrim olarak görenler belki de bu noktada haklı olabilirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ