John F. Kennedy’nin meşhur bir sözü var: ‘’Hayat adil değildir.’’

Bitcoin, Kripto Paralar ve Hayatın Adilliği

John F. Kennedy’nin meşhur bir sözü var: ‘’Hayat adil değildir.’’ Bu durum muhtemelen Bitcoin ve kripto para piyasası için de geçerli. Burada net bir şeyi vurgulamak lazım. Bitcoin ve kripto para  birimlerinin adil bir sistem getireceğini söylemek bu alana kaldıramayacağı bir yükü yüklemek anlamına gelir.

Hayatın adil olmadığını özellikle çalışma hayatımızda yerine göre ekonomik gelişmelerde daha net bir şekilde görürüz. Parasal anlamda oluşan değer kayıpları, ucuz iş gücü ve hayat pahalılığı bu adil olmamayı en iyi şekilde yansıtan faktörler olarak karşımıza çıkar. Hayatı adil yapma çabaları ise çoğu zaman bireysel hırslara yenik düşer.

Sonuç olarak ortaya çıkan kimi zaman felaket olur. Yirminci yüzyılın komünist hükümetlerinin adil bir hayat adına yaptıklarını hatırlayın. Vatandaşların hayatlarını kontrol ederek ekonomilerini kontrol ediyorlardı. Ama adil bir hayat sunayım derken her ikisini de berbat ediyorlardı.

Şimdiden söyleyelim. Bitcoin ve kripto paralar hayatın adil olmasına katkılar sunabilir. Ancak kesin bir şekilde hayatı adil yapacak şeklinde bir yaklaşım içerisine girme mümkün gözükmüyor. Verimli çalışmamıza ise elbette faydalar sağlayabilir.

Biz yaptığımız işten doğrudan bir fayda sağlıyor isek daha çok çalışıyoruz. Çok çalışmamız zamanla bize önemli sosyal kazançlar olarak geri dönüyor. Kripto para alanını da belki böyle görmemiz gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ