Kripto paraların belki de en önemli avantajlarından birini işlem maliyetleri oluşturuyor.

Kripto paraların belki de en önemli avantajlarından birini işlem maliyetleri oluşturuyor. Kripto para birimlerinde işlem maliyetlerinin düşük olması kullanım alanının giderek artacağını gösteriyor.

Bitcoin ve İşlem Maliyetleri

Bitcoin’in işlem maliyetleri konusunda sıkıntılarının olduğu belirtiliyor. Eğer 1 milyon dolarlık bir BTC transferi yapıyorsanız bu işlem maliyeti elbette bankaya göre ucuz olacaktır. Ancak göndereceğimiz miktar az ise işlem maliyeti sizin için yüksek olabilir. Ancak bunun das çözüm yolları var. O da örneğin Tether yani USDT kullanımı yapmak. Özellikle Tron ağını kullanarak yapacağınız USDT gönderiminin ücreti sadece 1 USDT yani 1 dolar.

Başka kripto paraların kullanımını yaparak da işlem maliyeti düşürülebilir. Örneğin Tron (TRX) gönderimi de son derece ucuz. Bu ucuzluktan faydalanarak da gönderim yapabiliriz. Diğer taraftan farklı kripto para birimlerinin işlem maliyetlerine bakarak bilgi de edinebilmemiz mümkün.

Bitcoin’de önemli bir diğer konu ise oluşturulan bloklar. Her bloğun büyüklüğü 1 MB ile sınırlı olduğu için bloğun içine konabilecek işlem sayısı da sınırlıdır. Her blok üretimi de ortalama 10 dakika sürdüğünden Bitcoin ile işlem hızı saniyede sadece 3-7 arasında olmaktadır. Bu hızın VİSA için saniyede 24.000 adet olduğu hesaba katıldığında Bitcoin için bu durum işlem komisyonlarının yükselmesi anlamına geldiği gibi bekleme sürelerinin de uzaması anlamına gelmektedir.

Bu bağlamda Bitcoin’de mevcut olan bu sorunların çözümünü yapan kripto para projeleri bulunmaktadır. O nedenle işlem maliyetleri kimi kripto paralarda yüksek olsa da kimilerinde de düşük olduğu için düşük olanların tercih edilebileceğini düşünüyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ