Bitcoin ve kripto paralar hayatımıza girdiklerinde başlangıçta çok fazla önemsenmediler.

Bitcoin ve kripto paralar hayatımıza girdiklerinde başlangıçta çok fazla önemsenmediler. Ancak büyük bir piyasa değerine ulaşınca dikkat çekmeye başladılar. İlerleyen zaman dilimlerinde ise sermaye çıkışlarının gündeme geldiğini görüyoruz.

Konuya bu defa Uluslararası Para Fonu (IMF) mali danışmanı ve sermaye piyasaları bölümünün başkanı Tobias Adrian değindi. Adrian’a göre kripto para birimlerindeki keskin fiyat hareketleri gelişmekte olan piyasalarda ‘’istikrarsızlaştırıcı’’ sermaye akışlarına neden oluyor.

Adrian’a göre gelenksel para birimleri yerine kripto para kullanımı acil ve akut riskler oluşturuyor. Kripto para birimlerinin kullanım amacına da dikkat çeken Adrian’a göre kripto para birimerli bazı dış yatırımcılar tarafından istikrarsız olarak görülen ülkelerden para çekmek amacıyla kullanılıyor.

Böyle bir amaç için kripto para kullanımının kimi ülkelerdeki politika yapıcılara büyük bir zorluk anlamına geldiğini vurguluyor. Adrian kripto para birimlerinin zirveden bu yana yaklaşık 1,5 trilyondeğer kaybettiğini ifade ediyor.

Sermaye çıkışları noktasında Bitcoin ve kripto para birimleri eleştirilse de son derece hızlı çözümler sunması yönüyle geleneksel paralara karşı önemli avantajlar sunuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ