1990’lı yılları hatırlayacaksınız. İnternetin tam anlamıyla harikalar yarattığı bir zaman dilimiydi.

Bitcoin, Kripto Paralar ve Yaratıcı Yıkım

1990’lı yılları hatırlayacaksınız. İnternetin tam anlamıyla harikalar yarattığı bir zaman dilimiydi. Bu zamana elektrikli daktilo açısından baksak en kötünün yaşandığı yıllar. 2010’lu yıllar ise internetin evrimiyle birlikte Bitcoin ve kripto paraların harikalar yarattığı bir zaman dilimi. Ve halen yaratıcı yıkım gelişimine devam ediyor.

Adam Smith’in görünmez eline vurgu yapan fikir, Avusturyalı ekonomist Joseph Schumpeter’in ortaya oyduğu yaratıcı yıkım fikridir. Biraz ağır bir ifade olacak ama piyasaların aptallara katlanmayı pek sevmediği bir zaman dilimini yaşıyoruz. Hepimiz ayakta kalmaya çalışıyoruz.

Devler piyasaya girdi mi birkaç yıl geçmeden Ana Cadde’deki küçük dükkanlar kapılarına kilit vurur. Kabul edelim, Kapitalizm acımasız ve zalim bir süreç. Tarihin gerisine gittiğimizde buhar motoru, çıkrık ve telefon gibi teknolojik atılımlardan hayranlıkla bahsediyoruz ama bu gelişmelerin sırasıyla nalbant, terzi ve telgraf operatörleri için zamanı kötüleştirdiğini kabul etmemiz gerekiyor. Bir gerçek var ki o da yaratıcı yıkımın uzun vadede çok önemli bir güç olduğu.

Şimdilerde aynı yaratıcı yıkımı Bitcoin be kripto paraların gerçekleştireceği düşünülüyor. Paranın evriminde bir sonraki aşamanın kripto paralar olduğunu düşünenler bu süreç sonunda fiat para birimlerinin yok olacağı iddiasındalar. Yaratıcı yıkımın bu şekilde yansıması gerçekleşir mi bilmem ama kripto paraların varlığını etkili bir şekilde devam ettirmesi kesin. Yani yaratıcı yıkım devam edecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ