Şu anda merkez bankalarının para basma ve potansiyel negatif faiz oranları sayesinde harcamaları artırmak için ellerinden geleni yapan büyük bir ekonomik durgunluk tehdidi var.

Bitcoin, Küresel Ekonomiyi bir Corona Virüsü Krizinde Tutabilir mi?

Şu anda merkez bankalarının para basma ve potansiyel negatif faiz oranları sayesinde harcamaları artırmak için ellerinden geleni yapan büyük bir ekonomik durgunluk tehdidi var. Bununla birlikte, ellerindeki bir faktör, etkisi Asya pazarlarında tahribat yaratmaya başlayan yayılan Corona virüsüdür. Bitcoin bir alternatif olarak yardımcı olabilir mi?

Bunun göstergesi, Corona virüsünün küresel ekonomiyi 2003 SARS salgınından daha kötü etkileyebileceğidir. Bunun nedeni Çin'in küresel pazarlarda çok daha büyük bir oyuncu olması ve bir finansal krizin ortaya çıkmasıdır. Ancak, Bitcoin'deki alternatif finansal sistem, şu anda kötü piyasa etkilerine karşı bağışık gibi görünen bir umut ışını olarak ortaya çıktı.

Bitcoin ile ilgili devam eden tartışma, varlığın ekonomik kriz zamanlarında iyi bir korunma olup olmadığıdır. Büyük haber kuruluşları bile anlatıyı körüklüyor. Ancak, Corona Virüsü ekonomiyi büyük ölçüde etkiliyorsa, kripto para birimi işleri ayakta tutacak kadar güçlü olacak mı?

Ekonomiye Bir Vuruş

Bir solunum hastalığının küresel ekonomi üzerinde önemli bir etkisi olabileceği garip gelse de, bu nitelikte bir şeyi ilk kez görmüyoruz. 2003 yılında SARS salgını Çin'de de başladı ve bunun ekonomi üzerindeki etkileri iyi belgelenerek küresel ekonomiye 40 milyar dolara mal oldu.

Daha da önemlisi, Çin'in 2003 yılına kıyasla şimdi çok farklı bir yerde olması. Ülke ekonomisi bugün altıncı en büyükten ikinci en büyüğe doğru büyüdü. Uluslararası Para Fonu, Çin'in 2019'da küresel ekonomik genişlemenin yüzde 39'unu tek başına hesapladığını tahmin ederek Çin, dünya çapında ana ekonomik büyüme itici gücü oldu.

Virüs zaten Çin ekonomisinde önemli bir yavaşlamaya neden oldu ve ülkeye seyahat ciddi şekilde sınırlı. Doğuda yapılan hasar kesinlikle dünyanın geri kalanına yayılacaktır.

Gözler şimdi bu salgının ne kadar süreceği ve ne kadar iyi tutulabileceğine bağlı. Çin, salgının merkez üssü Wuhan'ı etkili bir şekilde kordon altına aldı ve 11 ilde, Çin Yeni Yılı tatilini işçileri evde tutmak ve virüsün yayılmasını önlemek için uzattı.

Sınırlamanın Şubat ayı sonuna kadar devam edeceği tahmin ediliyor. “Ekonomik etki, küresel reel GSYİH'nin ilk çeyrekte yüzde 0,8 ve ikinci çeyrekte yüzde 0,5 azalmasıyla yoğunlaşacak.”

Bitcoin’in Arttırma Yeteneği

Bitcoin fiyat artışı Corona Virüsünün yayılması na bağlansa da bu yorumlar çok sığ. Öneriler, Bitcoin'in bir şekilde saçma olan bu ölümcül salgından faydalanabileceğiydi. Daha ziyade, Bitcoin'in küresel ekonomide bu krizden bir darbe alması muhtemel bir boşluğu köprüleyebileceği düşünülmelidir.

 Bitcoin'in geleneksel pazarlardan görünüşte negatif korelasyonu, belirsiz zamanlarda bir güvenli liman olarak vurgulanan şeydir. Ve şimdi, Corona Virüsü olumsuz bir etkiye sahipken, Bitcoin Çin ekonomisi yavaşladığında mutlaka acı çekmeyecek bir seçeneğe izin veriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ