Üçüncü blok ödülünün yarıya indirilmesi, birkaç madencinin kârlılık endişeleri nedeniyle sahneden tamamen çıkması anlamına gelirken, Bitcoin'in fiyat artışı 9.600 $ 'a yükseldi.

Bitcoin Madenciliği: BTC 10 Bin Dolara Yaklaştıkça Eski S9

Üçüncü blok ödülünün yarıya indirilmesi, birkaç madencinin kârlılık endişeleri nedeniyle sahneden tamamen çıkması anlamına gelirken, Bitcoin'in fiyat artışı 9.600 $ 'a yükseldi, ancak kaderi uzun süredir mühürlendiği düşünülen eski nesil madencilik ekipmanlarına geri dönüyor.

Bitcoin madenciliği bir zamanlar normal CPU'lar kullanılarak yapıldı. Ardından, ağ katılımcıları büyüdükçe ve Bitcoin daha merkezsiz hale geldikçe daha fazla hesaplama gücü sağlayan GPU'lar geldi. Şimdi ASIC çiplerinin yaşı “paralelleşmede daha hızlı, daha iyi ve diğer donanıma göre daha enerji tasarruflu”.

Önde gelen sermaye harcamaları bu cihazlar için oldukça büyük. Bu, Satoshi Nakamoto tarafından “madencilerin likit olmayan bir varlıkta sermayeyi kilitlemelerini zorunlu kılarak” ağın yararına olması için önerildi, böylece madencilerin kötü niyetli hareket etmeleri için gerçek bir teşvik olmayacak.

Bununla birlikte, eski madencilik donanımının varlığı bu güvenlik modeli üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu, en son CoinMetrics raporu tarafından, bu tür donanımlarla ilişkili daha küçük açık sermaye yatırımı yapıldıktan sonra ortaya çıktı.

“Donanım maliyetinin yanı sıra bir madencilik çiftliğine başlamak için pratik ve lojistik engeller olsa da, eski donanımın varlığı, önemli ölçüde azaltılmış sermaye harcaması ile pazara girişe izin veriyor.”

Rapora göre, S9'lar ve ilgili donanımlar tarafından çıkarılan blokların oranı Mayıs 2018'de yaklaşık % 78'de zirve yaptı. Şu anda, blokların yaklaşık % 32'si S9'lar tarafından üretilmektedir. Mayıs 2016'da S7'lerin katkısı olan hash gücü ve ilgili donanım oranı yaklaşık % 61'i oluştururken, S7'ler artık hash gücünün önemli bir kısmından sorumlu değildir.

Bu, esasen, uygun koşulların karşılanması durumunda bir zamanlar eski olduğu düşünülen eski madencilik donanımından yararlanma derecesinin uygun olabileceğini göstermektedir. Bu durumda, eski S9'larla madencilik, Bitcoin'in fiyatının 10.000 dolarlık fiyatlara yaklaşması nedeniyle geri dönebilir.

12 Mart'taki Kara Perşembe fiyat çöküşünden sonra, Bitcoin yedi yıldaki en kötü satışın kaydedildiğini ve eski madencilik teçhizatlarının kapanmaya zorlandığını belirtti. Bu, madencilik rekabetinin % 16 oranında düşmesine neden oldu.

Bununla birlikte, fiyat şu anda sağlamlaşıyor ve daha yükseğe tırmanmakla tehdit ediyorsa, bu eğilim değişiyor olabilir. Buna ek olarak, S9 cihazları perakende fiyatının 20-30 $ 'ın bir kısmında satılırken, orijinal piyasa fiyatı yaklaşık 3000 $' dır, bu nedenle madencilik alanına girişin ilk harcamalarını önemli ölçüde düşürmektedir.

Bunun getirebileceği potansiyel tehdidin altını çizen rapor, çevrimdışı S9'ların yarattığı hash gücü miktarının Bitcoin ağına % 51'e kadar yeterince yakın olmamasına rağmen, ağın varlığından kaynaklanan ağın güvenlik dinamiklerindeki değişimin bu eski donanım önemlidir.

 


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ