Madencilik Bitcoin’in can damarı, ama pek çok endüstride olduğu gibi bu değerli sanal para biriminin kilidini çözmek düşünülenden çok daha fazla enerji tüketiyor.

Dünya üzerinde çok büyük ve prestijli madencilik kuruluşları bulunmakta ve Bitcoin ve diğer kripto para birimleri şu anki yolunda devam edip anaakım bir kabul gördükçe bu şirketlerin bir bir çoğalmaya devam edeceği de kesin.

Şu anki haliyle Bitcoin madenciliği oldukça kazançlı bir iş. 11.000 doların üzerindeki fiyatıyla Bitcoin madenciliğinden kazanılabilecek oldukça fazla para mevcut. Ancak aynı bir fabrikada olduğu gibi madencilik için gerekli olan ekipmanlar da elektrik üretiyor. Çok çok fazla bir elektrikten bahsediyoruz.

İngiltere menşeli bir şirket olan Power Compare’e göre, Bitcoin fiyatında yaşanan ani yükseliş, güç kaynağından direkt olarak etkilendi.

Digiconomist’ten alıntılamak gerekirse, Bitcoin ve Bitcoin Cash’in kombinasyonunun yıllık enerji tüketiminin 31 terawatt saate tırmandığı ve aynı zamanda da Bitcoin madenciliğinin yıllık 9.7 milyar dolar ürettiği tahmin edilmekte.

Kendileri Bitcoin Enerji Tüketim Endeksi’ni oluşturmaya başlamış durumda ve son duruma göre elde edilen içgörüler aşağıdaki tablodaki gibi seyrediyor. 

Bitcoin ve Bitcoin Cash madenciliği global enerji tüketiminin %0.13’üne sahip - bu da madenciliğin dünya üzerindeki en çok elektrik tüketen 61. iş olduğunu gösteriyor.

İlginç ama çok da şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Kasım’da Bitcoin madenciliğinde tüketilen enerji %30 artış gösterdi. Bunun elbette yaşadığı muazzam yükselişle ilintili olduğunu görmek çok da zor olmasa gerek.

Eğer madencilik ile ortaya çıkan elektrik talebi şu anki oranında devam ederse, 2020’ye geldiğimizde madencilik, dünyadaki tüm elektrik stoğunu tüketecektir.

Aşağıda Power Compare’in illüstrasyonunda da görüldüğü gibi şu anki haliyle, Bitcoin madenciliği çoğu Afrika ülkesinden daha çok enerji kullanmakta.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ