Merhaba arkadaşlar, daha önce yayınladığım mining rehberleri ile sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Bugün de detaylı bir şekilde Bitcoin madenciliği hakkında bir yazı hazırladım. Umarım takip ederken bütün sorularınıza yanıt bulabilir ve keyif alarak okuyabilirsiniz. Her rehberde aynı bilgileri vermek yerine aslında tüm rehberlere benzer bilgiler yaydığımı söyleyebilirim. Fakat bu rehberde herşeyi en başından işlemek yerine biraz daha üst bir seviyeden almaya karar verdim. Basit sorular için aşağıdaki tanımları inceleyebilirsiniz.

1- KRIPTO PARA MADENCİLİĞİ NEDİR?

Kripto Para Madenciliği şu anlama geliyor, kendi kripto paranızı üretebilme, belirli havuzlarda yada kendi başınıza ekipmanlarınızla yaptığınız coin üretme işidir.

Gelin madencilik nasıl yapabiliriz şimdi bunu incelemeye başlayalım. Madencilikte önemli olan 4 tane parametre vardır. Kullandığınız ASIC miner yada GPU minerın kazım gücü (hashrate), kazımını yaptığını kripto paranın zorluk seviyesi (difficulty), elektirik tüketimi (kW/h) , BTC/USD paritesi.

Madencilik gelirini hesaplayabilmemiz ve daha sonrası içinde forecast (tahmin) yapabilmemiz için kullanabileceğimiz bir formül bulunmakta, bu formülü aşağıda bulabilirsiniz. Ben bireysel olarak "Mining mantıklımı?" sorusunu kendime sorduğumda Ms.Excel kullnarak bir analiz yapmıştım. Tabiki analiz sonucundaki değerler ile beklentimi hemen hemen karşılayabilmiştim.

Artık kazancımızı ve giderlerimizi (income-outcome) biliyoruz. Şimdi gelelim hangi ASIC minerları kullanabiliceğimize;

2- ASIC MINER SEÇİMİ

Şuan piyasada bulunan en verimli ASIC miner Bitmain'in üretmiş olduğu "Antminer S9" SHA-256 algoritması ile kazım yapabiliyor. Bu ASIC miner sadece Bitcoin kazımı yapmıyor ayrıca SHA-256 algoritmasını kullanan diğer kripto paralarıda bu ASIC miner ile kazım yapabilirsiniz. Tabiki BTC/USD paritesi yüksek olduğu için tercih edilen kripto paramızda Bitcoin oluyor. Bitcoin Cash te bu miner ile kazılabilir. Biraz daha yakından tanıyalım;

 

Totalde; Antminer S9 ve APW3++ satın aldığımızda bize maliyeti 1613$ oluyor. Tabiki bu sadece alış fiyatı bunun diğer yandan DHL-UPD-FEDEX ile transfer ücreti ve gümrük vergileri ödemesi var. Yani fiyat neredeyse 1 taneye 2 tane parası ödemek gibi oluyor. Ama imkanınız varsa ve diğer yollardan getirtebiliyorsanız fiyatı ürünün verimliliğine göre gayet uygun. Kazım gücü 14th/s (terahash/saniye).

3- KAZANCIMIZI VE GİDERLERİMİZİ NASIL HESAPLARIZ

Kriptom.com üzerinden "Madencilik Hesaplama" araçlarını kullanarak tahmini kazancımızı basit bir şekilde hesaplayabiliriz. Bunun haricinde ise madencilik hesaplama formülümüz: [(N*B*H*S)/(D*232)] - [(P*EC)+F] şeklinde olmalıdır. Tanımlamak gerekirse;

H: Hashrate (Kazım gücü)

D: Difficulty (Kazım Zorluğu)

B: Reward/Block (Bulunan blok sayısında kazanılan ödül miktarı şuan için: 12.5BTC)

N: 30 Gün (Kazım yaptığınız gün sayısı)

S: 24 saatin dakika cinsinden yazılışı (86400)

K: Sabit (232)

P: Cihazın kullandığı güç (Antminer S9 için 1372W)

EC: Elektirik kW/h ücreti (0.1 $ olarak alabiliriz.)

F: Pool Fee (Kazım yaptığınız havuzun ücreti)

1 adet Antminer S9 ile aylık kazancımız şuanki zorluk derecesi ve kazım gücümüzle birlikte, ayda 0.0865 BTC oluyor, bu üretilen coini borsada bozduğumuzda (şuan için BTC/USD: 6091,01$) elektirik giderimizi içinden çıkardığımızda bize kazancı aylık olarak 427,97$ oluyor. Tabiki zorluk, BTC/USD paritesi ve elektirik kW/h ücretleri değişkendir. Hepsi artadabilir azaladabilir sabit bir kazanç ve oran yoktur. (Yapılan hesaplara

Umarım yazım size faydalı olmuştur, sorularınızı yorum bölümüne yazarsanız elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ