Bu yazımızda Bitcoin madenciliğinin neden maliyetli olduğu irdelemeye çalışacağız.

Bu yazımızda Bitcoin madenciliğinin neden maliyetli olduğu irdelemeye çalışacağız. Çoğu kişi Bitcoin madenciliğini elbette duymuştur. Şimdi kullandığımız Bitcoin’lerin hepsi madencilik neticesinde elde edilen Bitcoin’lerden oluşmakta. Bitcoin arzını 2140 yılına kadar 21 milyona çıkaracak olan şey ise neticede Bitcoin madenciliği alanında Çin’den gelen baskılar sonucu madenciler artık özellikle Kanada, Amerika, Kazakistan ve Gürcistan gibi ülkelere kaymaya başladılar.

Kuşkusuz madencilerin bu ülkede kaymasında Bitcoin’in üretim maliyetinin diğer ülkelere göre daha ucuz olması ana neden. Bu yüzden Bitcoin ucuz para değil. Bir değer saklama aracı larak kullanılan her şeyin kuşkusuz arzı artar. Arzı artan yani kolaylıkla arttırılabilen bir şeyle servetini saklayanların servetleri tümüyle yok olur. Bu durum için ucuz para tuzağı ifadesi kullanılıyor.

Bu tuzağın doğal bir sonucu olarak da para olarak başarıyla kullanılan herhangi bir malın, piyasaya yeni akışını kısıtlayan ve zaman içerisinde değerini koruyan veya yapay mekanizmalara sahip unsurların var olduğunu görüyoruz. Bitcoin madenciliğindeki ödülün her 4 yılda bir yarıya inmesinin sebebi de işte zaman içerisinde Bitcoin değerinin korunmak istenmesi. Bu nedenle para rolünü üstlenecek bir şeyin üretiminin yüksek maliyetli olması gerekiyor. Aksi takdirde ucuz para tasarruf sahiplerinin servetlerini ve insanların servetlerini bu araca yatırma şevkini uok edecektir. Bitcoin madenciliğinin maliyetli olması hem değerin korunması açısından hem de bireylerin ona yatırım yapması açısından çok önemli bir faktör.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ