BBC’nin Sounds podcast’ine göre, Gürcistan yıllık 0.5 milyar dolarlık geliri dikkate alındığında dünyanın en iyi Bitcoin madencilerinden biri.

Bitcoin Madenciliğinde Bu Ülke Önde - İşte Nedenleri

BBC’nin Sounds podcast’ine göre, Gürcistan yıllık 0.5 milyar dolarlık geliri dikkate alındığında dünyanın en iyi Bitcoin madencilerinden biri. Bitcoin madenciliği için Bitfury'nin elektrik tüketimi 389,7 milyon kilovat saat. Bu rakam diğer madencileri hariç tutuyor ve şimdiden pastanın büyük bir kısmını alıyor.

Ülke, cazip hidro-elektrik maliyetleri ve vergi avantajları göz önüne alındığında çok sayıda madenciyi cezbediyor. Green Energy'den David Chapashvili, kripto para madenciliğinin harcadığı elektriği dikkate aldığında Bitcoin madencilik çiftliği Bitfury, Gürcistan'da üretilen toplam elektriğin % 4'ünü tüketmekte.

David ayrıca, bunun “çok sayıda mikro madenciyi” hariç tutan genel bir sayı olduğunu ve Gürcistan'ın sanayi sektörlerine dayalı elektrik tüketimini analiz etmediğini de belirtiyor ve şöyle diyor:

“Bence yüzde 10'dan fazla elektrik gidiyor. Gürcistan'ın sahip olduğu ve tüm doğrudan tüketicilerinin yer aldığı büyük endüstrilerden daha fazla elektrik tüketiyor.”

Kripto madenciliği tesisleri tarafından yapılan yoğun elektrik tüketimi, özellikle Svaneti bölgesindeki sık sık elektrik kesintileri nedeniyle, birkaç kez protesto gösterilerine de neden oldu.

Gürcistan İyi Bir Hamle

Bitfury’nin kurucusu Valery Vavilov, yukarıda söylenenlere ek olarak, Bitcoin madenciliği tarafından tüketilen enerjinin, geleneksel madenleri çıkartmak için gereken enerji miktarıyla karşılaştırıldığında çok daha az olduğunu belirtiyor. Vavilov, Gürcistan'a taşınmanın ülkenin basit vergi rejimleri ve oldukça ucuz elektrik nedeniyle iyi bir karar olduğunu vurguluyor.

“Gürcistan, vergiler, işçilik maliyetleri ve basitlik konusunda çok dostane bir ülke. Gürcistan'ın yalnızca dört vergisi var ve gayet dürüst.”

Bitcoin'in popülerliği, bazı ülkelerin madenciliğe karşı esneklik kazanmasına neden olurken, diğer ülkelerden yasaklama gelebiliyor. Bitfury madencilik havuzu, Bitcoin blok zincirinin toplam hash gücünün yüzde 3,5’ini kontrol ediyor [28,3 milyon TH / s].

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilerinden biri olan Çin, son zamanlarda NDRC’nin “aşamalı” sektörler listesinden “madenciliği” kaldırdığı için madencilik endüstrisinde kolaylık sağlayacak gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ