Green Biz adlı bir şirket Blockchain teknolojisiyle insanlığın çevreye verdiği zararı nasıl en aza indirilebileceği hakkında bir rapor yayımladı.

Bitcoin Madenciliğinin Çevreye Bir Zararı Var Mı?

Bitcoinin çevreye herhangi bir zararı var mı, varsa bunun önüne nasıl geçilebilir? Bunlar oldukça merak edilen konular. Bitcoin’in çevre için ne kadar kötü olduğu konusunda çoğu zaman farklı hikayeler duyuyoruz, ancak daha fazla yeşil enerji girişimi oluşturmamıza yardımcı olmak için Blockchain teknolojisinin nasıl kullanılabileceği hakkında bir fikriniz var mı?

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin madenciliği oldukça zor ve uzun süren işlemlerden oluşmaktadır. Bitcoin madenciliği yapmak için oldukça fazla elektrik enerjisine ihtiyaç duyuluyor, bu enerjiyi de genellikle fosil yakıtlar ve diğer tehlikeli sistemler kullanan elektrik santralleri tarafından üretiliyor. Ayrıca Bitcoin madenciliği oldukça yüksek miktarda enerji tüketimi yapıyor. Bu sistemler atmosferi kirletiyor ve böylece Bitcoin büyük karbon ayakizine katkıda bulunuyor. Tabii ki, bazı madenciler, madencilik faaliyetlerini hızlandırmak için yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya çoktan başladı, ancak bu da oldukça maliyetli. Dolayısıyla zararsız ve maaliyetsiz bir şekilde madencilik yapmanın orta bir yolu yok.

 Hali hazırda Blockchain teknolojisi her zaman çevreye zararlı olmak zorunda değildir, aslında, Blockchain teknolojisi aslında enerjiyi yaratma biçimimizi değiştirmeyi vaat eder, bize yeşile dönme ve fosil yakıtların gezegene verdiği zararların bir kısmını temizleme şansı verir.

Green Biz, Blockchain teknolojisinin lojistik izleme, elektronik araçların benimsenmesi ve enerji şirketlerinin kayıt tutma biçimindeki bir değişiklik de dahil olmak üzere enerji tasarrufu için kullanılabileceği bazı yolları tartışan bir makale yayınladı.

Lojistik izleme, ürünlerin üretim hattında, fabrikalardan mağazalara geçme şeklini takip etmek için Blockchain teknolojisinin kullanıyor. Bu, şu anda büyük bir okyanus nakliye şirketi olan Maersk’in denediği bir şey. Blokchain teknolojisinin güzel yanlarından biri de Blokchain teknolojisini kullanarak ürünlerin nerede olduğunu görebildiğimiz ve onları sürekli takip ettiğimiz için, ürünlerin kaybolma veya kırılma şansı azalacak, yani daha az ürün boşa harcanacak ve daha az ürün israf olmuş olacak.

Gördüğünüz gibi, Blockchain’in çevresel etkileşimlerimizi geliştirmemize yardımcı olabileceği bazı alanlar var. Elbette, Blockchain iklim değişikliğini tersine çeviremez, ancak yapabilecekleri şu anda çevre üzerindeki etkimizi azaltmamıza yardımcı olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ