Shenzhen merkezli bitcoin madenci üreticisi MicroBT'nin kurucusu ve CEO'su Yang Zuoxing, yaklaşık 15.000 $'ı zimmetine geçirdiği iddiasıyla tutuklandı.

Bitcoin Madencilik Ekipmanı Üreticisi Bitmain’in Rakibi MicroBT’nin Kurucusu Zimmetine Para Geçirdiği İddiasıyla Tutuklandı

12 Aralık'ta Shenzhen Nanshan Bölge Savcısı tarafından belirtilen ve Pazar günü Caixin tarafından yayınlanan bir haberde bildirilen tutuklama, bu yıl Bitmain'in pazar hakimiyetine meydan okuyan ve yükselen bir rakip olan madencilik devi Bitmain ile MicroBT arasında devam eden savaşlar arasında gerçekleşti.

Zimmetine Para Geçirme

Shenzhen bölge savcısı geçtiğimiz Perşembe günü web sitesinde yaptığı açıklamada, yakın zamanda Yang Xing adlı bir şüphelinin tutuklandığını ve tutuklanma sebebinin de zimmetine para geçirmek olduğunu ifade ediyor.

Caixin haberde, olaya aşina olan insanları belirterek, tutuklanan kişinin, pazar payının yüzde 40'ı ile WhatsMiner bitcoin madencilik ekipmanını üreten MicroBT'nin kurucusu ve CEO'su olduğunu söyledi. Raporda, iddia edilen zimmetçilik miktarının 100.000 yuan veya yaklaşık 15.000 $ olduğu belirtildi.

Kasım ayının başlarında çıkan haberlerde, Yang 'ın olası IP anlaşmazlığı soruşturmasına yardımcı olmak için yerel polis tarafından göz altına alındığını anca o sırada tutuklamanın gerçekleşmediğini vurgulamıştı.

Aynı zamanda, MicroBT'nin bitcoin madenci üreticisi işinde ciddi pazar payını kazandığı bir dönemde, Bitmain'in hakimiyeti 2019'un altına düşmüştü.

Zimmetle İlgili

Savcı, iddia edilen zimmetin Yang'ın kendi firması veya eski işveren Bitmain ile ilgili olup olmadığını belirtmese de, raporda, Bitmain'in Yang aleyhindeki davalarını, aleyhinde suç duyurusunda bulunmak suretiyle Pekin'deki polise ihbarda bulunarak dava açtığını belirtti.

Yang, Pekin merkezli Bitmain'de eski bir madencilik çip tasarım direktörüydü, 2016'da maden devi amiral gemisi AntMiner S7 ve S9 modellerini geliştirmekten sorumluydu. Bitmain, 2017'de bu modelleri satarak ilk yarıda 1 milyar dolar kar etti.

Yang, Bitmain'in kurucu ortakları ile yaptığı görüşmeden sonra MicroBT'yi başlatmak için firmadan ayrıldı. Bitmain, 2017 yılında Yang ve MicroBT aleyhine bir dava açmış, Bitmain'in Bitcoin madencilik ekipmanı için patent aldığını iddia etmişti.

Ekim 2018’de, Yang’ın takımı Çin’deki fikri mülkiyet mahkemesine Bitmain’in verdiği patent davasını geçersiz kılmak için başvurmuş ve bu nedenle dava reddedilmişti.

MicroBT, geçen hafta saniyede 88 tera hızında hesaplama gücü sunan en son WhatsMiner M30 ürününü piyasaya sürdü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ