Bitcoin üretimi için günümüzde çok fazla seçenek yok aslında diyebiliriz. Bitcoin'in bukadar değerlenmesinden sonra zaten bu iş tek-el durumuna dönmüş durumda bariz bir şekilde bunu görebilirsiniz. Ana üretici olan Bitmain şirketi Bitcoin madencilik ekipmanı olan ve çok bilinen Antminer S9 14th/s ekipmanını kendi sitesi üzerinden online satış yapmakta. Tabiki bu durum sanıldığı kadar kolay bir alışverişe izin vermiyor. Yani siz bu işe yatırım yapmak istiyorsunuz bütçeniz hazır fakat madencilik cihazını hemen elde edemiyorsunuz. İşin zaten kötü yanıda burada başlıyor. Bitmain kendi stok fazlasını (kendileride bulut madenciliği yapıyor Buradan ulaşabilirsiniz.)  pre-order yani ön-siparişli olarak satışa sunuyor. Tamda düşündüğünüz gibi pre-order açılır açıkmaz alabilirseniz şanslı insanlar durumuna geçiyorsunuz. Mesela bundan 2 ay önce Antminer S9 13.5th/s + Güç ünitesi = 1550$ civarındaydı. Tamam fiyat çok uygun hatta bu durum 19.000$ seviyelerinde dolaşan Bitcoin için yaklaşık 53 gün gibi bir ROI avantajı yaratıyordu. Fakat herşey değişken biliyorsunuz Bitcoin 11.000$ seviyesine geldi ROI uzadı şimdi ise Bitmain cihazlara zam yaptı ve 2700$ civarından satılmaya başlandı ama durum böylede olsa sipariş vermeye geldiğinizde "SOLD OUT" yazısı ile karşılaşıyorsunuz. Site için buradan ulaşabilirsiniz.

Bu durum diğer küçük üreticiler içinde geçerli aslında çok yeni bir cihaz olan DragonMint 16T (16th/s) gücündeki bu Bitcoin madenciliği cihazı da Çin üretimi. Halon Mining isimli şirket tarafından üretilmekte yaklaşık 1 hafta yada maksimum 2 hafta önce stokları vardı fakat bugün siteyi tekrar ziyaret ettiğimde stok kalmamış durumda. Siteyi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Diğer bir üretici ise Yufi Guo nun kurmuş olduğu ve daha sonra kimse devretmiş olduğunu çok iyi bilmediğim Avalon şirketi. Şirketin ismi aslında Canaan diye geçmekte, Bitcoin madencilik cihazlarını kendileride üretiyorlar hatta yeni cihazlarıda yakında piyasaya sürülecekmiş. Fakat almak isteseniz bile alamıyorsunuz çünkü bu arkadaşlarda "SOLD OUT" durumunda. Site için buradan ulaşabilirsiniz.

Birde yeni keşfetmiş olduğum bir cihaz var çok parlak bir cihaz olduğunu söyleyemem fakat fiyat açısından biraz daha rekabetçi durumda diyebilirim. 

Site için buradan ulaşabilirsiniz.

Uzun lafın kısası şuan bütçeniz olsa dahi bu cihazları elde edemiyorsunuz yani satın alamıyorsunuz çünkü piyasada yok üreticisi de anladığım kadarıyla ya üretemiyor (hadi canım ordan) yada satmak istemiyor (bence sebep bu). Ellerindeki cihazlar gerçekten altın yumurtlayan tavuk yada para basım makinasından farksız. Yaklaşık 1 hafta içinde bu cihazları kurduktan sonra ve bu cihazların elinize geliş süresini 3 gün olarak ele alırsak. Zaten inanılmaz kârlı ve 2 ay önde başlıyorsunuz madencilik işine.

Türkiyede sahibinden.com sitesinde Antminer S9 satışı yapılmakta hali hazırda zaten siz bu fiyatlara Çin den bu ürünleri getiremezsiniz getirsenizde kaçak getirmeniz gerekiyor ve buda riskli bir duruma giriyor. Diyelimki ön-sipraiş verebildiniz cihazlar 2 ay sonra elinize geldi 1 cihaz parasıda veya daha fazlasını gümrük işlemlerine harcıyorsunuz 53 gün olan ROI oluyor 2 yada 2.5 katı falan sonrasında zaten artan zorluk seviyesi (makina size ulaşana kadarki geçen zamanda artan zorluktan bahsediyorum) ROI süresine en az 2 ay daha koyuyor. Yani siteden bakarken ROI 1.5 aydı şimdi oldu size 4.5-5 ay gibi bir süre. Tabiki bu durum sabit kur üzerinden hesaplandığında böyle duruyor bakarsınız Bitcoin siz bu ürünleri aldığınızda 15.000$ dı ürünler size geldiğin 35.000$ işte burada ROI gene kısalacaktır ama zaten amaç buradaki bu ihtimali değerlendirmek değil amaç Bitcoin sayınızı arttırabilmeniz yani kazımın asıl amacı elinizde çok sayısa Bitcoin kalabilmesidir.

Yani arkadaşlar kısaca genesis-mining yada hashflare.io gibi güvenilir bulut madencilik sitelerini tercih etmeniz daha uygun olacaktır diye düşünmekteyim. Çünkü cihaz sayısı fazlalığı ve bu işin artık bir üretim işine dönük olması görüşündeyseniz size bir ekip gerekecektir. Yoksa 1 tane cihaz için bukadar zahmete ve para harcamaya gerek olduğunu düşünmüyorum. 

Genesis-mining Kasım 2017 de Mart 2018 de başlayacak olan SHA-256 kontratlarını 3 gün içinde sattı. Şimdi bunu alan arkadaşlar neyi düşünerek aldılar gerçekten bilemiyorum. Belkide Bitcoin 60.000$ olacak ama ödedikleri Bitcoin miktarı amorti olacakmı? Bitcoin cinsinden kâr edebilecekler mi?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ