Kazakistan’da baş gösteren toplumsal olayların ardından Bitcoin madencilik endüstrisi olumsuz etkileniyor.

Kazakistan’da baş gösteren toplumsal olayların ardından Bitcoin madencilik endüstrisi olumsuz etkileniyor. Olayların etkisi ile Bitcoin fiyatlarında da düşüşler yaşanıyor. Kazakistan ekonomik olarak göre küçük bir ülke olmasına rağmen Bitcoin madenciliğinde önemli bir konuma sahip. Küresel çapta Kazakistan, Bitcoin hash gücünü üreten 2’nci ülke konumunda. Toplam Bitcoin hash gücünün %18’i Kazakistan merkezli Bitcoin çiftliklerinde üretiliyor.

Kazakistan’daki olayların ardından internetin yavaşlatılması ve politik risklerin artması Bitcoin madencilerini tedirgin ediyor. Kazakistan’daki olayları ise Almanya ve İspanya merkezli madenciler fırsata çevirmek istiyor. Bu ülkelerde çeşitli düzenlemelerin yapıldığı ve Kazakistan merkezli sermayenin ülkelerine davet edildiği/edileceği iddia ediliyor.

Almanya merkezli Bitcoin madencilik şirketlerinin yüklü miktarda ASIC makineleri aldıkları ileri sürülüyor. İlgili ile takip edilen Bitcoin Magazine isimli bir twitter adresinden ise İspanya kanun yapıcılarının konuyla ilgili bir düzenleme üzerinde çalıştıkları duyuruldu.

Kısaca Çin yasaklarının ardından başlayan Bitcoin madencilik göçü, Kazakistan olaylarının ardından devam edebilir. Bitcoin madenciliğinde küresel dengeler tekrardan değişeceğe benziyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ