Bitcoin madencilik firması NiceHash hacklendi: 62 milyon dolar çalındı mı?

Bir internet korsanı, kripto para madencilik pazarında bilinen bir firma olan NiceHash'i haklemeyi başardı ve 62 milyon dolarlık bir hırsızlığa imza attı.

NiceHash web sitesi, şirketin bakım talebinde bulunduğu günün erken saatlerinde çevrimdışı kaldı. Ancak ekip, hizmetin sosyal medya kanallarında yayınlanan bir duyuru ile, kullanıcıların saatlerce süren çılgınca spekülasyonları sonrası en korkulan durumu teyit ederek, kesintinin gerçek sebebini açıkladı.

Şirket, kesintileri araştırırken en azından önümüzdeki 24 saat boyunca tüm operasyonları dondurduğunu yazarak "Ne yazık ki, NiceHash web sitesini içeren bir güvenlik ihlali söz konusu" dedi. 

"En önemlisi, ödeme sistemimiz tehlikeye girdi ve NiceHash Bitcoin cüzdanının içeriği çalındı. BTC'nin kesin sayısını doğrulamak için çalışıyoruz "diye yazdı.NiceHash, çalınan Bitcoin sayısını doğrulamasa da kullanıcıları, cari kurda 62 milyon dolardan fazla olan 4.736 BTC'nin şirketin sıcak cüzdanından boşaltıldığını gösteren bir cüzdan adresi yayınladılar. 

Şirket, iç soruşturmanın yanı sıra "ilgili makamlar ve kolluk kuvvetleri" ile temasa geçtiğini ve konuyu "önümüzdeki günlerde düzeltmek" için çalıştıklarını söyledi.

Bu arada, kullanıcılara, çevrimiçi şifrelerini değiştirmelerini önerdiler, çünkü bilgisayar korsanlarının çalınan fonlara ek olarak hangi verileri edinebildikleri belli değil.

2014 yılında kurulan NiceHash, kullanıcıların çevrimiçi pazarında hash gücü alıp satmalarına olanak tanıyor. Bu yolla, kullanıcılar ekipmanı kendileri satın almadan veya çalıştırmadan Bitcoin madenciliğinden yararlanabilmelerini sağlıyor. Ancak, bu olaydan da anlaşılacağı üzere, bulut madencilik hizmetleri, kullanıcılara kendi donanımlarını çalıştırmak yerine daha fazla riske sokuyor.

Saldırılara ek olarak, bulut madenciliği müşterileri bir dönem tamamen dolandırıcılık kurbanına olmuştu. Üç yıl önce artık yok olan şirket Gaw Miners, bulut madenciliği hizmetinin kisvesi altındaki bir ponzi yapısı oluşturmuş ve müşterilerini mağdur etmişti. Gaw Miners CEO'su Josh Garza geçtiğimiz günlerde, dolandırıcılıkla bağlantılı olarak yarıgılandı ve 9 milyon dolardan fazla dolandırıcılıktan sorumlu olduğu ilan edildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ