2017 yılının Mart ayından bu yana ilk kez, Bitcoin'in kripto paralar pazarındaki hakimliği yüzde 61'i aştı ve Bitcoin'in küresel kripto para pazarında önde gelen dijital para birimi olarak konumunu daha da sağlamlaştırdı. Zaten uzun süredir hakim olan olduğu bu üstünlük 2017 başlarında azalmıştı, bu azalmanın ana sebeplerinden biri Ethereum olarak görülebilir.

Bu süre zarfında Ocaktan~Eylül'e kadar, Bitoin'in pazar hakimliği endeksi yüzde 90'dan yüzde 30'a geriledi. Fakat, son birkaç ay içinde, Bitcoin'in pazar hakimlik endeksi giderek arttı ve bu hafta başında Bitcoin'in pazar hakimlik endeksi son dönemde yüzde 60'tan daha fazla bir artış gösterdi.

Artan sayıda yatırımcı ve trader dan dolayı Bitcoin varlıkları harekete geçmeye başladığı için, Bitcoin'in baskınlık endeksi Eylül'den bu yana artıyor. Bunun yanı sıra, CME ve CBOE'nin 2017 sonuna kadar Bitcoin vadeli işlemleri borsasını başlatması gibi açıklamalardan dolayı, geleneksel finans endüstriden gelen taleplerile birlikte Bitcoin'e olan arz yükseldi.

Bitcoin Hakimiyet Endeksi tekrar % 90'a ulaşabilir mi?

Bitcoin'in 2016 yılının başından beri değerli bir markete ve güvenli limana dönüştü. Etkili büyüme oranı olan Ethereum ve Bitcoin Cash'ın, büyüyen market hakimlik endekslerinden dolayı, Bitcoin'in önümüzdeki aylarda market hakimlik endeksinde yüzde 90'ları kazanabileceği ihtimali düşük.

Fakat, son birkaç aydaki gibi Bitcoin'e olan arz devam ederse market hakimlik endeksinin %70'leri bulma olasılığı var. Önümüzdeki SegWit2x forkunu atlattıktan sonra aslında herşey daha belirgin hale gelecek. Yatırımcılar ve traderlar önümüzdeki günlerde (tahmini 16 kasım) gerçekleşek forktan dolayı piyasaya endişeli yaklaşmakta. Ethereum ve Litecoin'in ve daha sonrasında Zcash, Monero'nun, Bitcoinden almış olduğu pazar payını tabiki geri vermeye niyeti yok. Ripple da sağlam bir şekilde pazardaki hakimlik endeksini korumakta.

Belkide forktan sonra Bitcoin'e olan yatırımlar iyicene erimiş ve ucuz hale gelmiş altcoinlere kayabilir. Çünkü altcoinler pompalanarak değeri yükseltilerek iyi bir kâr edilebilir konumda. Ethereum'un son zamanlardaki durgunluğundan dolayı Ethereum Classic bugün iyi bir atak gösterdi. 15$ seviylerine yükselen altcoin'in önümüzdeki günlerde dahada çok artışı söz konusu olabilir.

Öte yandan, SegWit2x belirsizliklerinden dolayı, yatırımcılar daha güvenli bir liman olan Bitcoin Cash'e geçme isteğide duyabilir. Belki Aralık ayı Bitcoin için kötü bir ay olabilir, fakat yeni yılın ilk aylarında Bitcoin veya SegWit2x ile birlikte gelecek yeni Bitcoin piyasalara hakimliğini sürdürecektir. Marka isminden dolayı ve çok eski bir coin olmasından dolayı ben fork sonrasında yatırımcıların Bitcoin'e sadık kalacağını düşünmekteyim.

Buhün Bitcoin'in yaklaşık olarak %6 oranında değer kaybederek 500$ kadar geriye çekilmesi bir alım fırsatı olabilir diğer yandan fork'a yaklaşık 10 gün kalmışken yatırımcıların farklı coinlere yönelmesinden ötürü düşüş trendinin başlangıcıda olabilir. Bunu tahmin edebilmek gerçekten zor, önümüzdeki fork birçok insanın doğru karar verememesine yol açacak durumda. Uzun süreli yatırım yapan kişiler Bitcoin ile sürekli kazandılar zaten 2013-2017 yılları arasındaki dönem geçildikten sonra Bitcoin'in 2017 yılındaki durdurulamaz çıkışının sebebi artık bu işin bir endüstriye dönüşmesi ve arzın giderek artmasıdır.

Umarım forktan sonra herşey yoluna girecektir. Yazıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Haberin ardında günlük piyasa ve gidişhat ile ilgili birkaç şey paylaşmak istedim.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ